فرصت سوزی در ارزان ترین کشور توریستی

به گزارش باد صبا، عضو جدید شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به استعداد طبیعی ایران برای جذب توریست خارجی و از آن مهم تر، فرصت ارزی فراهم شده در بازار گردشگری کشور، ایرادات این حوزه درآمدزا که از ضعف سیاست گذاری دولتی نشات می گیرد را خطاب به دولت و بخش خصوصی فهرست کرد.

فرصت سوزی در ارزان ترین کشور توریستی

فرصت سوزی در ارزان ترین کشور توریستی

جهانی اقتصاد : غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که به تازگی با حکم رئیس جمهور به عنوان عضو جدید حقیقی شورای عالی گردشگری منصوب شد، هفته گذشته در جریان سفر به استان خراسان رضوی، در نشست کمیسیون گردشگری اتاق مشهد حضور پیدا کرد و درباره مزایای این حوزه برای اقتصاد کشور نکاتی را بیان کرد. این عضو شورای عالی گردشگری، نبود برنامه میان مدت و بلندمدت در صنعت گردشگری، غفلت از احتیاج کشورهای همسایه به گردشگری سلامت با توجه به پتانسیل پزشکی و درمانی ایران، بی توجهی به ذائقه اقامتی توریست خارجی علاقه مند به سفر به ایران و همچنین عدم مهارت بعضی نیروهای کاری فعال در تورهای تخصصی را از جمله ایرادات کلیدی بازار گردشگری ایران مطرح نمود و در مقابل، از بخش خصوصی و سرمایه گذاران این بازار خواست به جای بیان صرفا مسائل و دغدغه ها، راهکارهای حل چالش های موجود را نیز پیشنهاد نمایند.

رئیس اتاق ایران گفت: طبق برآوردها، گردش درآمدهای گردشگری در جهان حدود 1500 میلیارد دلار است و پیش بینی ها نشان می دهد این رقم تا سال 2030 به 1800 میلیارد دلار برسد اما سهم کشورمان از این رقم بسیار ناچیز است. غلامحسین شافعی در دومین جلسه کمیسیون گردشگری اتاق مشهد گفت: در بعضی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، گردشگری صندلی خاصی را به خود اختصاص داده اما ما متاسفانه در این زمینه عقب هستیم؛ طبق برآوردها، سهم گردشگری از تجارت جهانی 7 درصد است که این رقم نسبت به سایر مولفه های مالی برای گردشگری قابل ملاحظه است اما سهم کشور ما از این میزان، کمتر از نیم درصد است و این در حالی است که ایران از نظر امکانات و پتانسیل های موجود در مساله گردشگری، جزو 10 کشور اول جهانست. رئیس اتاق ایران تاکید نمود: این آمار و ارقام نشان می دهد که ما در استفاده از این محور پیروز نبوده ایم و مهم ترین عامل این عدم پیروزیت، نبود نقشه راه جامعی برای این حوزه است.

در یکی، دو سال اخیر سازمان میراث فرهنگی و حال وزارت میراث فرهنگی درباره سند جامع گردشگری کشور اقداماتی انجام دادند، اما هنوز به نتیجه مطلوب در این زمینه نرسیده ایم. هر کاری که از گذشته در حوزه گردشگری انجام داده ایم با چشم های بسته و بدون دورنمای معین و همراه با بی برنامگی در انتشار برنامه ها بوده است. وی بی برنامگی درباره مجوزهای اماکن اقامتی را تعجب برانگیز خواند و گفت: ما به بهانه دستگیری و حمایت از فعالیت های مالی کوچک و متوسط بخشی از جامعه چون صنعت و گردشگری را رها نموده ایم و همه اینها به دلیل بی برنامگی است. رئیس اتاق ایران درخصوص وضعیت ایران در حوزه گردشگری سلامت در منطقه گفت: امکانات پزشکی و وضعیت ما در حوزه سلامت بسیار پیشرفته است، کشورهای اطراف مان نیز احتیاجمند این خدمات هستند اما سوال اینجاست که چرا هفته ای دو پرواز از کابل برای گردشگری سلامت به هندوستان می رود و مشهد در نزدیکی افغانستان نتوانسته این موقعیت را به دست بیاورد؟

شافعی ادامه داد: در حوزه گردشگری طبیعت هم چنین وضعی داریم، بسیاری از توریست ها به دنبال هتل مجلل نیستند و اماکنی را می خواهند ببینند که در کشور خود ندارند و متاسفانه ما امکانات زیادی در این زمینه در کشور نداریم؛ توریست ها در کشور ما گرفتار و حیرانند؛ آنها گرفتار دلال بازی هستند. وی توضیح داد: گردشگران سلامت و مدیریت کردن گردشگری در بخش خصوصی باید به یک اولویت تبدیل گردد. ما احتیاجمند تربیت نیروی انسانی ماهر در حوزه گردشگری هستیم و مسائل فرهنگی در این قضیه صد برابر مهم تر از هر نکته ای است. اینکه راهنمای گردشگری در آرامگاه فردوسی چقدر تاریخ ادبیات و هنر ایران را بلد است، بسیار مهم است. رئیس اتاق ایران تاکید نمود: اثرات فرهنگی مساله گردشگری بدیهی است؛ ایران مکانی بسیار ارزان برای خارجی ها شده و از این فرصت باید استفاده کنیم و آن را به فرصتی پایدار برای آینده تبدیل کنیم.

وی به حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری اشاره نمود و گفت: قبلا شنیده بودم که فعالیت در حوزه گردشگری نسبت به بقیه حوزه های فضای کسب وکار سخت تر است؛ به خصوص اینکه با عدم حمایت لازم از بخش سرمایه گذاری و اخذ مجوزهای لازم در این زمینه همراه است. شافعی با اشاره به ماموریت جدید خود از سوی رئیس جمهور در شورای عالی میراث فرهنگی اظهار کرد: با این ماموریت اتاق بازرگانی نقش جدیدی در این بخش پیدا نموده است و اکنون زمان آن رسیده که به گردشگری توجه ویژه ای داشته باشیم. بخش خصوصی بیشتر از طرح مشکل، باید راه چاره برطرف مسائل را بگوید و ما در این جلسات باید راه چاره ها را پیدا کنیم و در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری مطرح کنیم.

حذف بخش خصوصی در سند گردشگری

علی اکبر عبدالملکی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با جهانی اقتصاد مطرح نمود: تاکنون روال ورود به حوزه گردشگری سلامت این گونه بود که یک متقاضی سرمایه گذاری در بازار گردشگری سلامت باید از سازمان که الان به وزارتخانه تبدیل شده، مجوز می گرفت، اما وزارت بهداشت نسبت به این امر معترض شد. وزارت بهداشت می گوید: این افراد باید برای دریافت مجوز جهت فعالیت در حوزه جذب گردشگر سلامت از وزارت بهداشت نیز مجوز دریافت نمایند. برای دریافت این مجوز از وزارت بهداشت این ارگان شرایط را این گونه عنوان نموده است: متقاضی ارائه نماینده خدمات گردشگری سلامت باید با یک بیمارستان و دو پزشک قرارداد منعقد کند که این کار نه تنها عملی نیست؛ بلکه با مسائل دیگری نیز همراه می گردد.

برای بر طرف کردن این مشکل باید یک تفاهم نامه بین وزارتخانه های بهداشت و میراث فرهنگی نوشته گردد تا یکی از این دو وزارتخانه به عنوان مجری صدور مجوز معین شوند تا افراد به راحتی بتوانند بدون افتادن در باتلاق مجوزهای مبهم و دست نیافتنی اقدام مورد نظر را انجام دهند. وی درخصوص جذب گردشگران خارجی گفت: باید به این امر نگاه کاملا حرفه ای داشت؛ زیرا مسافران خارجی برای سفر همه شرایط مقصد را در نظر می گیرند. عبدالملکی با تاکید بر ماهر بودن تورگردانان ایرانی گفت: تمامی تورگردانانی که مجوز دریافت نموده اند از مهارت کامل و کافی برخوردار هستند، اما متاسفانه آژانس های مسافرتی برای کاهش هزینه های خود؛ از افرادی که دارای تخصص کافی نیستند به جای تورگردانان دارای مجوز استفاده می نمایند که همین امر به وجهه تورگردانان کشور نیز آسیب وارد می نماید.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران گفت: تدوین سند ملی گردشگری و طرح جامع گردشگری از جمله برنامه هایی است که باید توسط متولیان این حوزه انجام گردد تا بتوانیم تعداد قابل توجهی از گردشگران را به ایران جذب کنیم؛ اما متاسفانه طرح جامع گردشگری به علت اینکه در چند سال گذشته مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دائما تغییر نموده؛ تدوین این طرح به اتمام نرسیده و درخصوص سند ملی گردشگری نیز ما به عنوان بخش خصوصی پیش نویسی از آن را دریافت و نظارت ننموده ایم و از وجود آن کاملا بی خبریم.

منبع: توریسم آنلاین

به "فرصت سوزی در ارزان ترین کشور توریستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت سوزی در ارزان ترین کشور توریستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید