مرکز کنترل هوشیاری در مغز کشف شد

به گزارش باد صبا به نقل از دیلی میل، منطقه کوچکی در مغز انسان کشف شده که به عنوان یک سوئیچ برای فعالسازی و غیرفعال کردن هوشیاری انسان عمل می نماید.

مرکز کنترل هوشیاری در مغز کشف شد

این منطقه تالاموس جانبی مرکزی نام دارد و دراعماق مغز قرار گرفته است. محققان متوجه شدند هنگامی که این منطقه با الکتریسیته فعال گردد، هوشیاری را کنترل می نماید.

البته این تحقیق روی مغز میمون های ماکاک انجام شد اما به گفته محققان منطقه تالاموس جانبی مرکزی در مغز انسان نیز وجود دارد. محققان امیدوارند با یاری فناوری های جدید و تمرکز روی این منطقه از مغز بتوانند افراد را از حالت کما خارج نمایند.

در این پژوهش الکترودی در مغز میمون های ماکاک کار گذاشته شد. در مرحله بعد این میمون ها بیهوش شدند اما پس از ورود جریان برق به الکترود، مغز آنها هوشیار و فعال شد. هنگامیکه جریان برق قطع شد، میمون ها دوباره به خواب رفتند. در مرحله بعد محققان فعالیت مغزی میمون ها را در خواب آنالیز کردند.

یوری سلمان یکی از استادیاران دانشگاه ویسکانس در این باره می گوید: الکترودهایی که ما کار گذاشتیم، طراحی متفاوتی داشتند. الکترودها متناسب با بخشی از مغز طراحی شدند که قرار بود همان قسمت را تحریک نمایند. این الکترودها فعالیت الکتریکی را تقلید می نمایند که در سیستم های سالم و نرمال دیده می گردد.

سپس محققان با مطالعه مغز میمون ها در حالت بیداری، خواب و بیهوشی کاندیداهای منطقه سوئیچ هوشیاری را آنالیز کردند. از سوی دیگر روش های تصویربرداری از تالاموس جانبی مرکزی نیز نشان داد این منطقه مرکز کنترل هوشیاری است.

به گفته محققان هدف از انجام این تحقیق یاری به افرادی با اختلال هوشیاری است تا بتوانند بهتر زندگی نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مرکز کنترل هوشیاری در مغز کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز کنترل هوشیاری در مغز کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید