سیاست های آمریکا در سوریه و سرگردانی شبه نظامیان کُرد

به گزارش باد صبا، سران شبه نظامیان کُرد سوریه شرایط سختی را تجربه می کنند؛ آنها در حالی که برای چندمین بار طعم خیانت واشنگتن را چشید ه اند اما بار دیگر خود را در کنار نیروهای آمریکایی قرار داده اند.

سیاست های آمریکا در سوریه و سرگردانی شبه نظامیان کُرد

به گزارش گروه بین الملل باد صبا، تحولات در شمال سوریه کماکان ادامه دارد و اوضاع تثبیت نشده است. همزمان با گشت زنی های مشترک روسیه و ترکیه، درگیری های پراکنده نیز میان تروریست های وابسته به ترکیه با شبه نظامیان کُرد سوریه در برخی مناطق جریان دارد.

کمی آن سوتر از این درگیری ها ارتش سوریه در استان قامشلی به تدریج تسلط خود را توسعه داده و شماری از نیروهای ارتش سوریه طی دو روز گذشته در نوار مرزی با ترکیه مستقر شدند. محدوده این منطقه، از شهر قامشلی به سمت شهر المالکیه در شرق است که حدود 60 کیلومتر امتداد دارد.

اما در مناطق جنوبی تر به خصوص در استان دیرالزور، بار دیگر حضور آمریکایی ها محسوس است. دولت آمریکا که در اقدامی نمایشی نیروهای خود را از شمال سوریه خارج کرده بود، از نهم آبان ماه گذشته بار دیگر به این منطقه بازگشته و این بار صرفا بر چاههای نفت سوریه تمرکز دارد و اطراف این چاهها گشت زنی می کند.

مبارزه با داعش؟ یا نفت؟

یک مقام دولتی آمریکایی که نامی از او برده نشده به شبکه العربیه، گفت: شرایط موجود این امکان را به ما می دهد تا به مأموریت خود ادامه دهیم و همزمان دست رئیس جمهور آمریکا را نیز باز نگه می دارد؛ از این رو که برخی از این نیروها به کشور باز می گردند.

بنابراین در حالی که ترامپ می تواند ادعا کند به وعده های انتخاباتی خود برای بازگرداندن نیروهای آمریکایی عمل کرده؛ برخی نیروها را در سوریه نگه می دارد. اما برای چه هدفی؟

این مقام آمریکایی در ادامه مدعی شد که همچنان هدف آمریکا مبارزه با داعش است!

اما منابعی در شبه نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه به العربیه گفتند که هدف نیروهای آمریکایی جلوگیری از دست یابی دولت سوریه و روسیه و تروریست های داعش به منابع نفتی است.

این منابع کُرد، هدف مهم دیگر آمریکا را جلوگیری از نفوذ ایران و نیروهای همسو با این کشور در منطقه خوانده و افزودند: نیروهای دموکراتیک سوریه از در آمد نفتی برای تأمین هزینه های حکمرانی محلی خود استفاده خواهند کرد و اجازه بازگشت حکومت سوریه را به این منطقه با شرایط سیاسی فعلی نخواهند داد.

کردهای سوریه انتها می خواهند چه کنند؟

شبه نظامیان کرد سوریه در یک ماه اخیر شرایط ناپایدار و مشوشی را تجربه کرده اند. زمانی که دولت آمریکا آنها را مقابل ترکیه تنها گذاشت به دامان دولت سوریه پناه بردند و اکنون بار دیگر خود را به آغوش آمریکایی ها سپرده اند.

منابعی در دولت آمریکا به العربیه گفتند که به هنگام آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که با چراغ سبز واشنگتن صورت گرفت، دولت آمریکا به نیروهای دموکراتیک سوریه گفته است: ما تصمیم خود را گرفته ایم؛ شما نیز تصمیمتان را بگیرید.

پس از آن که کُردها خود را در مقابل ترکیه تنها دیدند و ساکنان کُرد منطقه خودورهای آمریکایی را به هنگام عقب نشینی از منطقه سنگ می زدند؛ آنها از دولت سوریه و روسیه خواستند تا به منطقه باز گردند و گفتند که حاضر هستند با دمشق به توافق برسند. اما کُردهای سوری بار دیگر تغییر موضع داده اند و می گویند که برای جلوگیری از توسعه نفوذ ایران بازگشت ارتش سوریه به منطقه را نمی پذیرند.

حضور وزیر نفت مدیریت محلی کُردهای سوریه در کنار نیروهای آمریکایی در اطراف چاههای نفتی دیرالزور

العربیه در ادامه می نویسد که تمامی نشانه ها و اطلاعات حاصله از دولت آمریکا، کُردهای سوریه و معارضان نشان می دهد که از این پس محل حضور آمریکایی ها و نیروهای دموکراتیک سوریه جنوب منطقه امن مدنظر ترکیه (به عمق 30 کیلومتر) خواهد بود اما مدت حضور این نیروها معین نیست.

این رسانه سعودی شرایط کُردهای سوریه را به سرگردانی توصیف کرد و نوشت که کُردها در شرایطی بار دیگر در کنار آمریکا قرار گرفته اند که هیچ اعتمادی به این کشور ندارند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سیاست های آمریکا در سوریه و سرگردانی شبه نظامیان کُرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های آمریکا در سوریه و سرگردانی شبه نظامیان کُرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید