ریسک بروز جنگ جدید در یمن با تشدید شکاف ها در ائتلاف عربستان و امارات

به گزارش باد صبا، درگیری میان نیروهای مورد حمایت دو کشور عربستان و امارات متحده عربی در جنوب یمن باعث باز شدن یک زخم عمیق در ائتلاف این دو کشور برای تجاوز به یمن شده است. اگر آنها نتوانند این زخم را ترمیم نمایند، خطر چند دستگی بیشتر در یمن و به وجود آمدن گروه های کوچکتر درگیر با یکدیگر حتی بیشتر خواهد شد.

ریسک بروز جنگ جدید در یمن با تشدید شکاف ها در ائتلاف عربستان و امارات

به گزارش باد صبا، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی درباره روند تشدید اختلاف میان امارات و عربستان بر سر دستورکارهایشان علیه یمن می نویسد: چند روز پیش آشوبها در جنوب یمن به میزان چشمگیری تشدید شد و جنگنده های اماراتی به شبه نظامیان وفادار به منصور هادی حمله کردند، در حالی که ائتلاف عربستان و امارات هدفش حمایت از این فرد در راستای بازیابی قدرتش در یمن است. ده ها تن در این حملات کشته شدند و امارات متحده عربی نیروهای هادی را تروریست خواند.

نیروهای وفادار به منصور هادی این حملات را یک نقطه عطف خوانده و امارات را به کوشش برای کودتا از جانب شبه نظامیان همپیمانش برای سرنگون کردن دولت وی و ایجاد شکاف در جنوب یمن متهم کردند.

در ماه اوت این شبه نظامیان مورد حمایت امارات، عدن و دیگر شهرهای جنوب یمن را تصرف نموده و نیروهای منصور هادی را در درگیری هایی خونین به عقب راندند. زمانی که آنها کوشش کردند تا حوزه تحت کنترل خود را به استان نفت خیز شبوه گسترش دهند اما عربستانی ها یاری هایی را به نیروهای منصور هادی رساندند تا مانع پیشروی آنها شوند.

امارات و عربستان در یمن دستورکارهایی در تعارض با یکدیگر دارند. امارات که ماه گذشته میلادی از تصمیمش برای خارج ساختن اکثر نیروهایش از یمن اطلاع داد، خواهان آن است که همپیمانان محلی آن در یمن تسلطش بر جنوب را تضمین نمایند. امارات در عین حال با منصور هادی میانه خوبی ندارد چون او را مرتبط با اخوان المسلمین که دشمن خود میداند، تلقی میکند.

عربستان سعودی که از منصور هادی حمایت می نماید نگران توسعه نفوذ امارات بوده و با ایجاد جدایی در جنوب یمن مخالف است چرا که این کار عملا موجب تحکیم حاکمیت حوثی ها در شمال یمن می گردد.

این دستور کارها هر چند که تا مدتها مهار شده بودند اما اکنون عیان تر شده و ریسک فروپاشیدن ائتلاف علیه حوثی های یمن را با به راه انداختن تبعاتی خونین در میدان جنگ در بر دارند.

یک فاکتور مربوط به اختلافات عربستان و امارات در یمن سال گذشته میلادی در پشت صحنه معین شد. دو مقام ارشد یمنی به آسوشیتدپرس گفتند، عربستان سعودی دولت منصور هادی را مجبور به پذیرش یک آتش بس به دست آمده با میانجی گری سازمان ملل کرد که باعث معلق شدن حمله شبه نظامیان مورد حمایت امارات برای بازپس گیری بندر حدیده از حوثی ها شد.

به گفته این مقامها، عربستان ظاهرا نگران بوده که این بندر در حوزه نفوذ رو به گسترش امارات همراه با دیگر بنادر کلیدی که در جنوب در کنترل دارد قرار بگیرد.

نشانه بعدی دردسر در تابستان جاری بروز پیدا کرد، زمانی که امارات متحده عربی آغاز به عقب کشیدن اکثر نیروهایش از یمن کرد. به گفته دو مقام مذکور، امارات از قبل عربستان را در جریان این تصمیمش قرار نداده بود. دولت منصور هادی زمانی متوجه این برنامه شد که نخست وزیر دولت مستعفی آن در ابوظبی در ماه ژوئن با شیخ محمد بن زاید، قدرتمندترین چهره امارات دیدار کرد.

شیخ محمد گفت، وجهه امارات دارد از جنگ یمن آسیب می بیند و مقصر این مساله را حزب الاصلاح دانست. امارات در ادامه بیان کرد هدف از این خارج ساختن نیروها تقویت مذاکرات صلح با حوثی ها است.

آژانس های امنیتی منصور هادی در گزارشی داخلی که به دست آسوشیتدپرس رسید هشدار دادند که از ماه آوریل یک سری قوای شورای انتقالی جنوبی یمن متشکل از شبه نظامیان مورد حمایت امارات در تدارک برای انجام یک کودتا بوده اند.

این گزارش توضیح داد: رهبران این شبه نظامیان با مقام های اماراتی بر سر این برنامه ها دیدار نموده اند.

به گفته مقامات مذکور ماه ژوئن محموله های جدید سلاح ها، مهمات و خوردوهای زرهی اماراتی برای این شبه نظامیان وارد شهر عدن شد، اماراتی ها به دولت منصور هادی اطمینان دادند که این سلاح ها صرفا برای استفاده در خط مقدم جنگ علیه حوثی ها هستند.

یک مقام اعلام کرد: ما همگی فریب خورده بودیم.

این شبه نظامیان در تاریخ 7 اوت به نیروهای وفادار به منصور هادی حمله نموده و در طی چند روز جنگ خیابانی آنها را به عقب راندند. این شبه نظامیان پایگاه های حامیان منصور هادی را در شهر عدن تصرف کردند. کاخ ریاست جمهوری را غارت نموده و سریعا نیروهای وفادار به او را در دیگر شهرهای جنوب یمن مورد حمله قرار دادند.

با این حال زمانی که آنها کوشش کردند شهر عتق مرکز استان شبوه را تصرف نمایند در حملاتشان افراط کردند. این شهر به دلیل دسترسی به میادین نفتی در جنوب و نزدیک بودن به مناطق صحرایی مرز عربستان در شمالش اهمیت راهبردی دارد. عربستان سریعا سلاح ها و خودروهای زرهی را به نیروهای منصور هادی در آنجا رساند و اجازه نداد اماراتی ها با حملات هوایی به آنها حمله نمایند.

نهایتا این شبه نظامیان از آنجا به عقب رانده شدند و مجددا نیروهای وفادار به منصور هادی یک ضد حمله را آغاز نموده و تا دروازه های شهر عدن پیش رفتند و به هشدارهای به شکل خصوصی مطرح شده عربستان به آنها برای عدم تشدید حملاتشان برای ورود به این شهر یا نزدیک شدن به فرودگاه آن توجه نکردند. مجددا آنها در تاریخ 29 اوت هدف حملات هوایی اماراتی ها قرار گرفته که دستکم 30 تن از نیروهای آنها کشته شده و تعدادی خودروهای سوخته از آنها به جا ماند.

این بار امارات گفت: تروریست هایی که به نیروهای ائتلاف حمله می کردند را هدف قرار داده که این باعث خشم منصور هادی و مقام هایش شد.

محمد الحضرمی، معاون وزیر خارجه این دولت مستعفی گفت: آیا معنای این حرف تروریست بودن منصور هادی و ارتش او است؟

در حال حاضر در مذاکرات مقام های عربستان و امارات یک بن بست به وجود آمده است. دو دولت بیانیه هایی در حمایت از وحدت و مآغازیت منتشر نموده و دستکم یک پیوند مشترک ظاهری را حفظ نموده اند.

دولت هادی می گوید: با شورای انتقالی جنوبی تا زمانی که از عدن خارج نگردد مذاکره نخواهد کرد و مقام های این شورا نیز با پیوستن به یک دولت متحد با حزب اصلاح مخالفند. این شورا روز پنجشنبه یک سری تظاهرات عمومی در خیابان های عدن برپا کرد تا حمایت های مردمی را به نمایش بگذارد.

هر دو طرف خود را برای درگیری های جدید آماده می نمایند. اماراتی ها اقدام به ارسال تانک، موشک و مهمات برای شبه نظامیان در عدن نموده و عربستانی ها نیز به گفته چند مقام یمنی نیروهای منصور هادی را مجددا تجهیز می نمایند. یک دور جدید خشونت ها می تواند جنوب یمن را چند پاره نموده، به نحوی که نیروهای مورد حمایت امارات کنترل عدن و استان های همسایه آن را داشته باشند و نیروهای منصور هادی مابقی را تحت کنترل داشته باشند. چند سیاستمدار یمنی به آسوشیتدپرس گفتند: رهبران عربستان دچار اختلاف نظر هستند و هر چند از اقدامات امارات متعجب هستند اما از سوی دیگر نمی خواهند با جدا شدن از این همپیمانشان وارد یک درگیری تمام عیار بر سر جنوب یمن شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ریسک بروز جنگ جدید در یمن با تشدید شکاف ها در ائتلاف عربستان و امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریسک بروز جنگ جدید در یمن با تشدید شکاف ها در ائتلاف عربستان و امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید