ربیعی: در مشارکت سیاسی بدون در نظر دریافت فرهنگ پیروز نمی شویم

به گزارش باد صبا، سخنگوی دولت گفت: مشارکت زنان در سازمان های مردم نهاد و غیر سیاسی آنان را شکوفا می کند، پس باید به فرهنگ و تغییرات فرهنگی توجه کنیم و در آخر به مشارکت سیاسی بپردازیم.

ربیعی: در مشارکت سیاسی بدون در نظر دریافت فرهنگ پیروز نمی شویم

به گزارش باد صبا، علی ربیعی عصر امروز (چهارشنبه - 26 تیرماه) در آئین رونمایی و معرفی کتاب زنان و مشارکت سیاسی واکاوی سیاست حضور زنان در مجلس شورای اسلامی به قلم سیمین حاجی پور ساردویی که با مشارکت انجمن علمی مطالعات صلح ایران در کتابخانه ملی برگزار شد، با بیان این که در سال های آینده شاهد افزایش جمعیت سالمند بخصوص در میان زنان هستیم، گفت: اگر به سیاستگذاری معطوف به زنان نپردازیم دچار عقب گرد و تحجر می شویم که در این جهت زنان هم باید مسوولان را یاری کنند.

وی با بیان این که موضوع حضور زنان هم مساله روز و هم تاریخی و قدیمی است که در بسیاری از کشورهای دیگر هم که رو به صنعتی شدن پیش رفته اند وجود دارد، ادامه داد: در ایران به دلیل خصلت های فرهنگی متفاوت، این مساله پیچیده تر شده است و ما در دوره های مسؤولیتی مختلف، همواره سیاستگذاری معطوف به زن را پیشنهاد و دنبال کرده ایم چرا که می دانیم دهه نود و دهه آینده، دهه مهم تحولات اجتماعی معطوف به زن خواهد بود.

سخنگوی دولت با اشاره به این که مشاغل سنگین به مشاغل فناوری نرم تغییر یافته است، تاکید کرد: با توجه به این تغییر چهره، درسال 96، شاهد تغییر در ساختار شغلی بودیم که 66 درصد مشاغل را زنان کسب کردند و مشاغل با تخصص را هم زنان گرفتند. شاهد مدعا گزارش اخیر وزیر علوم است که مطرح کرد 60 درصد شرکت کنندگان کنکور را زنان و دختران دربردارند و این فاصله 20 درصدی با مردان تغییر علائم مالی در آینده را به دنبال دارد.

وی با بیان این که نظام درآمد مبتنی به زن و تغییرات ناشی از زنانه شدن اشتغال موضوعی است که نیاز به توجه بیشتر دارد، گفت: سازمان های مردم نهادی که از سال 92 به ثبت رسیده اند با چندین سال گذشته برابری می کند که غالباً فعالیت های آن ها یا زن محور بوده یا زنان مؤسس آن بودند. امروز زنان خانواده بیش ترین کنش جمعی و اجتماعی را دارند اما باید توجه داشت که سبک زندگی باعث گسترش زنان تنها شده است و به همان میزان که این زنان نمی توانند شغل کسب کنند در سی سال آینده شاهد زنان سالمند بدون پشتوانه مالی خواهیم بود. سالمندی و تنهایی و زنان سالمند از پدیده آینده ایران است که باید سیاستگذاری لازم را برای سی سال آینده داشته باشیم که این امر جای بحث زیادی برای جمعیت شناسان است.

ربیعی با بیان این که در سیاستگذاری مربوط به زنان نیاز به نگاه اعتدالی و فلسفه زندگی معتدل داریم، شرح داد: در این جهت باید مبانی بر پایه واقعیات فرهنگی سیاستگذاری شود. به عبارتی اعتدال را باید در دیدگاه های اعتدالی وارد کنیم و مانند ماهی در آب تغییرات را نادیده نگیریم؛ چرا که تغییرات می آیند و اگر سیاستگذاری لازم نکنیم گریبان ما را می گیرند. در واقع اگر به سیاستگذاری معطوف به زن نپردازیم دچار عقب گرد و تحجر می شویم که در این جهت زنان هم باید یاری کنند.

سخنگوی دولت با بیان این که پیشرفت زنان لزوماً از جهت پیشرفت سیاسی نیست، گفت: معتقدم مشارکت زنان در سازمان های مردم نهاد، نهادهای مدنی، صنفی و غیر سیاسی آن ها را فعال و شکوفا می کند و نهادهای مدنی راهکار اول رشد زنان است. سپس باید به فرهنگ و تغییرات فرهنگی توجه کنیم و در آخر به مشارکت سیاسی پرداخت یعنی اگر مشارکت سیاسی را بدون فرهنگ در نظر بگیریم پیروز نمی شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ربیعی: در مشارکت سیاسی بدون در نظر دریافت فرهنگ پیروز نمی شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: در مشارکت سیاسی بدون در نظر دریافت فرهنگ پیروز نمی شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید