درآمدزایی ساماندهی مسکن مهر برای شهرداری ها

به گزارش باد صبا، اشرف شفیعی- تبریز - خبرنگار:موضوع مسکن مهر در آذربایجان شرقی از چند زاویه دارای مسائل متعدد است. این مسکن ها در تامین منابع اقتصادی برای اتمام خود پروژه ها با مسائلی روبه رو هستند و در فضاسازی شهری، آسفالت خیابان ها و تامین فضاهای عمومی مانند پارک و راه های دسترسی به واحدها و جدول کشی خیابان ها هم مسائلی دارند.

درآمدزایی ساماندهی مسکن مهر برای شهرداری ها

انتظار شهروندان همراهی مسئولان برای حل این مشکل است که گویا شهرداری ها با مسئولان بنیاد مسکن همکاری های لازم را در این زمینه انجام خواهند داد. اقدامی که منجر به درآمدزایی برای این سازمان هم خواهد شد. حافظ باباپور، مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی، در این باره به چند سؤال باد صبا پاسخ داده است که در ادامه می خوانید.

  • نحوه ورود شهرداری ها برای حل مسائل طرح های مسکن مهر چگونه خواهد بود؟

اخیراً با تصویب شورای مسکن استان آذربایجان شرقی مقرر شده شهرداری ها هم عهده دار رفع بخشی از مسائل مسکن های مهر شوند. این مسائل در شهرهای زیر 25 هزار نفر و بالای 25 هزار نفر وجود دارد و با تفاهم نامه ای که میان اداره کل راه و شهرسازی استان، شهرداری ها و بنیاد مسکن امضا می گردد این مشکل رفع خواهد شد.

  • آیا منافع و منابع درآمدی هم برای شهرداری ها در این طرح در نظر گرفته شده است؟ به ویژه این که اغلب شهرداری ها خودگردان اند و بودجه دولتی هم ندارند؟

بله؛ مقرر شده در قبال میزان هزینه ای که شهرداری ها برای فضاسازی و آماده سازی مسکن های مهر انجام می دهند، زمین ها یا واحدهای مسکونی و تجاری در اختیار شهرداری قرار می گیرد و به نوعی تهاتر انجام خواهد شد. این زمین ها با توجه به شرایط موجود در داخل شهر یا شهرهای همجوار به شهرداری های طرف قرارداد واگذار می گردد. این اقدام هم برای شهرداری ها درآمدزایی خواهد داشت و هم اقدامی برای رساندن خدمات شهری به مهرنشینان استان است.

  • در حال حاضر در چند شهر این تفاهم نامه امضا شده است؟

در حال حاضر در شهرهای چاراویماق، خوراند و ملکان این تفاهم نامه امضا شده و کوشش می گردد در دیگرشهرها هم با شهرداری ها به توافق برسیم. 120 هزار واحد مسکن مهر در آذربایجان شرقی اجرا شده که درحدود 6 هزار واحد ناتمام مانده است اما پرونده مسکن مهر استان تا انتها امسال بسته خواهد شد. البته برای تکمیل این طرح ها 28 میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم و قرار است با مساعدت وزارت راه و شهرسازی این بودجه تامین گردد. از سوی دیگر در حال حاضر در مسکن مهر 18 شهر مشکل محوطه سازی، دیواره سازی، دفع فاضلاب و آماده سازی زیرساخت ها وجود دارد که با واگذاری به شهرداری ها این مسائل رفع خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "درآمدزایی ساماندهی مسکن مهر برای شهرداری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدزایی ساماندهی مسکن مهر برای شهرداری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید