خوراکی هایی که هرگز نباید خام مصرف شوند!

به گزارش باد صبا، در مطلب زیر با بعضی از مواد غذایی که هرگز نباید آن ها را به صورت خام مصرف کنید، بیشتر آشنا می شویم.

خوراکی هایی که هرگز نباید خام مصرف شوند!

به گزارش، بدن برای تامین انرژی مورد احتیاج خود به آنچه می خورید، وابسته است. بعضی مواد غذایی در حالت خام از ارزش تغذیه ای بیشتری برخوردار هستند، در شرایطی که بعضی دیگر در حالت پخته مغذی تر هستند.

می دانیم که از مصرف بعضی مواد غذایی مانند گوشت قرمز و تخم مرغ به صورت خام باید پرهیز کرد، زیرا می توانند موجب شکل گیری بعضی مسائل سلامت شوند.

سیب زمینی یکی از مواد غذایی پر مصرف در دنیا است، اما از خوردن آن به صورت خام باید پرهیز کرد. مصرف سیب زمینی خام موجب نفخ و اثرات ناخوشایند معدی روده ای می گردد، زیرا این ماده غذایی حاوی نشاسته هایی است که در برابر گوارش مقاوم هستند. اگر سیب زمینی به مدت طولانی در محیطی گرم یا مرطوب نگهداری گردد می تواند سبز شده و سمی به نام سولانین فراوری کند. اگر سیب زمینی سبز شده است، از مصرف آن باید در هر حالتی پرهیز کنید، زیرا سولانین می تواند موجب مسمویت غذایی گردد.

یوکا یک سبزی ریشه ای و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. اما یک ماده بالقوه کشنده نیز در یوکا وجود دارد. برگ ها و ریشه های یوکای خام حاوی گلیکوزید های سیانوژنیک هستند. این مواد شیمیایی در صورت مصرف سیانید آزاد می نمایند. یوکا یک ماده غذایی خوراکی است به شرط آن که به خوبی شسته گردد، پوست گرفته گردد و پیش از خوردن پخته گردد.

لوبیا قرمز یکی دیگر از مواد غذایی پر مصرف است که در صورت استفاده به روشی اشتباه می تواند خطرناک باشد. لوبیا قرمز سرشار از پروتئین، فیبر، و آنتی اکسیدان ها است، اما مصرف آن به صورت خام می تواند معده را حسابی به دردسر اندازد. لوبیا قرمز نپخته حاوی فیتوهماگلوتینین سمی است که می تواند شرایط ناخوشایند معدی روده ای و علائمی مشابه با مسمومیت غذایی را ایجاد کند. پیش از مصرف لوبیا قرمز حداقل به مدت 10 دقیقه آن را بجوشانید.

هات داگ یک خوراکی مغذی محسوب نمی گردد، اما مصرف خام آن می تواند خطرناک باشد. این تصور اشتباه وجود دارد که هات داگ پیش از این که برای فروش عرضه گردد یک مرحله پخت را پشت سر گذاشته و از این رو می توان آن ها را پس از خرید و بدون هیچ روش پخت و پز اضافه مصرف کرد. اما بنابر گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، هات داگ های بسته بندی شده می توانند با باکتری لیستریا آلوده شده باشند، که این باکتری تنها با حرارت دیدن مجدد هات داگ از بین می رود.

ممکن است نام شیر خام را شنیده باشید. ما شیر را نمی پزیم، اما شیر خام وجود دارد و می تواند یک خوراکی خطرناک باشد. شیری که به صورت مستقیم از گاو دوشیده شده و پاستوریزه نشده است می تواند حاوی باکتری های مضر ئی. کولای و سالمونلا باشد. بنابر گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، شیر خام نسبت به دیگر محصولات لبنی 150 برابر احتمال بیشتری دارد موجب بیماری های غذایی گردد.

جوانه ها از جمله مواد غذایی سالم در نظر گرفته می شوند. با این وجود، جوانه های یونجه و تربچه می توانند حاوی باکتری های مضر ئی. کولای، سالمونلا، و لیستریا باشند. جوانه ها در شرایط گرم و مرطوب پرورش داده می شوند، که محیطی مناسب برای تکثیر این باکتری ها نیز محسوب می گردد. بر همین اساس، اگر قصد خرید جوانه ها را دارید آن ها را به صورت تازه خریداری نموده و پیش از مصرف شستشو و پختن را از قلم نیاندازید.

بادامی که می شناسیم و از مصرف آن لذت می بریم به نام بادام شیرین شناخته می گردد و فواید سلامت مختلفی را نیز ارائه می نماید. اما گونه ای دیگر به نام بادام تلخ نیز وجود دارد که حاوی اسید هیدروسیانیک، ترکیبی خطرناک از سیانید هیدروژن و آب، است. تنها 70 گرم بادام تلخ برای مرگ یک فرد بالغ کافی است. اما اگر بادام تلخ را بپزید می توانید آن را مصرف کنید.

مصرف آرد خام می تواند به اندازه مصرف تخم مرغ خام مشکل آفرین باشد. طی سال های اخیر، سازمان غذا و داروی آمریکا و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا آرد خام را به عنوان یک خطر بالقوه برای سلامت انسان معرفی نموده اند. طی سفر خود از ساقه گندم تا قفسه سوپرمارکت، آرد ممکن است با عوامل بیماری زا مانند باکتری ئی. کولای در تماس باشد، که تنها در صورت پختن از بین می روند.

با احتیاط به بادنجان خام نزدیک شوید. بادنجان خام حاوی سولانین است که یک ماده سمی مشکل آفرین است و همان گونه که اشاره شد در سیب زمینی سبز شده نیز وجود دارد. بادنجان های جوان یا آن هایی که زود برداشت می شوند حاوی بیشترین میزان از این سم هستند. البته برای تجربه اثرات معدی روده ای ناخوشایند ناشی از مسمویت با سولانین باید مقدار زیادی بادنجان خام مصرف کنید، اما بهترین گزینه پختن این ماده غذایی پیش از مصرف است. افزون بر این، بعضی افراد ممکن است به مقادیر اندک بادنجان خام نیز آلرژی داشته باشند.

منبع: عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خوراکی هایی که هرگز نباید خام مصرف شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی هایی که هرگز نباید خام مصرف شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید