بلک لیست جذاب تلویزیون؛ از هانیه توسلی تا پیمان معادی

به گزارش باد صبا، روزنامه شهروند: درست در روز هایی که حواشی روی آنتن رفتن مستند قدیس، مهاجرت مزدک میرزایی، ادامه سریال عادل و شبکه سه و... صداوسیما را بدل نموده به یکی از جنجالی ترین نهاد های فرهنگی؛ خبرگزاری ها از ممنوع التصویر بودن یک چهره سینمایی دیگر هم نوشتند تا صداوسیما حاشیه ای دیگر را تجربه کند.

بلک لیست جذاب تلویزیون؛ از هانیه توسلی تا پیمان معادی

چندی پیش مدیر روابط عمومی شرکت سینمایی خانه فیلم و پخش نماینده ایده اصلی گفت که صداوسیما گفته تیزر های فیلم سینمایی ایده اصلی با حضور هانیه توسلی را پخش نمی نماید. پیغام نیکفرد این ادعا را در تبادل نظر با ایلنا بیان نمود. او بعدتر به شهروند گفت که بعد از آماده شدن تیزر های فیلم ایده اصلی به کارگردانی آزیتا موگویی، ما آن را به صداوسیما ارایه کردیم، اما از پخش آن خودداری کردند. ظاهرا و به گواهی شنیده ها از پخش نماینده ایده اصلی، بخش بازرگانی سازمان صداوسیما گفته که ممنوعیت هایی از سوی حراست سازمان صداوسیما برای پخش تصاویر هانیه توسلی اعلام شده و بنابراین باید آن بخش ها را حذف نمایند.

پیغام نیکفرد در این زمینه می گوید: به ما اعلام شد که باید بخش هایی که هانیه توسلی در آن حضور دارد، حذف گردد و پخش تصویر و صدای او در قالب تیزر و برنامه های دیگر ممنوع است. هانیه توسلی البته تنها چهره ای نیست که این روز ها با معضل ممنوع التصویری دست وپنجه نرم می نماید. همین چند روز پیش بود که گفته شد پخش تیزر های فیلم قسم با بازی مهناز افشار در صداوسیما ممنوع شده است. در آن پرونده هم صداوسیما به سازندگان قسم اعلام نموده بود که باید تصاویر و صدای مهناز افشار را از این تیزر ها حذف نمایند. این ممنوعیت البته منحصر به تیزر فیلم نماند و حتی در نمایش مردمی فیلم در مشهد از ارتباط ویدیویی مهناز افشار با تماشاگران ممانعت به عمل آمد؛ ماجرایی که عصبانیت محسن تنابنده را در پی داشت که یکی از داستان های جنجالی آن روز ها را ساخت.

خبر ممنوع التصویری هانیه توسلی در شرایطی به شکل گسترده ای منتشر شده و حتی در فضای مجازی هشتگ نام این بازیگر بدل به یکی از ترند های بیست وچهار ساعت اخیر شده است که خود هانیه توسلی از هر اظهار نظری درباره اتفاقی که اتفاق افتاده است، خودداری می نماید؛ صداوسیما هم دلیل یا دلایل ممنوع التصویری هانیه توسلی را اعلام ننموده است، اما در میان فعالان رسانه ای و به خصوص کاربران فضای مجازی برآورد های زیادی در این مورد منتشر شده است.

با دلیل یا بی دلیل؟

اما این که چه اتفاق یا اتفاقاتی باعث برخورد حذفی تلویزیون در قبال هانیه توسلی شده است، موضوعی است که به جز برآورد های رسانه ای دلیل مستدل و رسمی دیگری درباره اش ذکر نشده است. در حقیقت در شرایطی که دلیل ممنوع التصویری چند ماه پیش امیرمهدی ژوله -مثلا- پست های انتقادی این هنرمند درباره صداوسیما، ازجمله به راه انداختن کمپین من و سانسورچی عنوان شده بود، یا گفته شد که دلیل ممنوعیت باران کوثری فعالیت های سیاسی این بازیگر در اردوگاه اصلاح طلبان بوده و حتی دلیل برخورد های حذفی با مهناز افشار هم پست ها و توییت های انتقادی او اعلام شد، اما معلوم نیست هانیه توسلی چرا زیر تیغ رفته و نام و نشانش از تلویزیون ایران حذف شده است؟

حضور کمرنگ هانیه توسلی در فضای مجازی و کم کاری او در سال های اخیر در سینما و تلویزیون دلیل ممنوع التصویری او را مبهم جلوه می دهد؛ مگر این که پرونده گربه خانگی این بازیگر دوباره از گوشه کشو های بایگانی بیرون کشیده شده باشد که منطقی به نظر نمی رسد! البته در فضای مجازی دلایل دیگری برای برخورد حذفی صداوسیما با هانیه توسلی ذکر شده است که یکی از مهمترین آن ها -که البته اثبات نشده- پست های حمایتی او از نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار که به تازگی بازداشت شده، عنوان شده است. این موضوع که به کرات از سوی یکسری از کاربران مورد اشاره قرار گرفته، علاوه بر هانیه توسلی پای سلبریتی های دیگری، چون مهناز افشار و سارا بهرامی را نیز به این پرونده باز می نماید. چنین شایعات و برآورد هایی در شرایطی منتشر می گردد که درحال حاضر در پیج شخصی هانیه توسلی پستی در حمایت از نوشین جعفری وجود ندارد و تمام مطالبی که می توان در ارتباط با این خبرنگار بازداشت شده در پیج هانیه توسلی دید، بازنشر چند پست اوست، مربوط به روز هایی که هنوز بازداشت نشده و در فضای رسمی رسانه ای کشور مشغول فعالیت بود.

داستان هایی دیگر

در چند ماه اخیر داستان ممنوع التصویری در خصوص چهره هایی دیگر نیز تکرار شده است. یکی از مهمترین و معروف ترین پرونده ها در این موضوع ماجرای امیرمهدی ژوله است. در آخرین روز اردیبهشت امسال رسانه ها اعلام کردند که تلویزیون تیزر های فیلم سینمایی سامورایی در برلین را با شرط سانسور صحنه های حضور امیرمهدی ژوله پخش نموده است. پیشتر در زمان اکران فیلم عرق سرد، این اتفاق برای باران کوثری نیز اتفاق افتاده بود و نام و تصویرش از تیزر های فیلم حذف شده بود.

شایعات

این ها تازه داستان های تاییدشده ای است که رسانه ها با اطمینان اخبارشان را منتشر نموده اند؛ وگرنه در این مدت چند برابر این اخبار تاییدشده، شایعات و برآورد هایی نیز درباره فهرست عریض و طویل ممنوع التصویر های تلویزیون رسانه ای شده است؛ ازجمله ممنوع التصویری پیمان معادی در تلویزیون که به نقل از خود این سینماگر گفته شد؛ یا ممنوع التصویری لیلا بلوکات که باز به ادعای خود این بازیگر و بر مبنای بیکاری پنج ساله بلوکات در تلویزیون مطرح شد؛ یا ممنوع التصویری احسان کرمی که باعث شد او اجرای مراسم اختتامیه جشنواره فجر را نیز از دست بدهد.

داستان قدیمی

مشابه این داستان ها را تاکنون درباره چهره های بسیار دیگری نیز خوانده ایم؛ از علی ضیا گرفته تا فرزاد جمشیدی، محمود شهریاری، آزاده نامداری، سیدجواد یحیوی، ژیلا صادقی و حسین پاکدل؛ از فرزاد حسنی و رضا رشیدپور گرفته تا فاطمه معتمدآریا و پگاه آهنگرانی و حتی محمدرضا شهیدی فر. داستان هایی که هر کدام در دوره ای نام چهره ممنوع التصویر را بر سر زبان ها انداخت و گذشته از مواردی، چون سیدمحمد حسینی (که دیدیم کارش به کجا کشید) و سیدجواد یحیوی (که عملا از تلویزیون حذف شده) در بیشتر مواقع به نفع کسانی تمام شد که تلویزیون خواسته بود با حذف نام و تصویرشان آن ها را تنبیه کند، اما در عمل باعث اشتهار و محبوبیت بیشتر آن ها شد.

منبع: برترین ها

به "بلک لیست جذاب تلویزیون؛ از هانیه توسلی تا پیمان معادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلک لیست جذاب تلویزیون؛ از هانیه توسلی تا پیمان معادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید