امضا قرارداد برچیدن زودهنگام تابوت سنگی

به گزارش باد صبا، تاسیسات هسته ای چرنوبیل برای برچیدن زودهنگام لایه محافظتی این تاسیسات قراردادی را با یک شرکت اوکراینی متخصص در زمینه صنعت هسته ای و زباله های آلوده به رادیواکتیو امضا نموده است.

امضا قرارداد برچیدن زودهنگام تابوت سنگی

به گزارش باد صبا به نقل ورلد نوکلیر نیوز، نیروگاه برق هسته ای چرنوبیل واقع در شمال اوکراین که بیش از سی سال پیش دچار یک حادثه بزرگ شد قراردادی را با شرکت اوکراینی یوبی ام امضا نموده است تا شرایط برچیدن لایه محافظتی این تاسیسات موسوم به تابوت سنگی را فراهم کند. این لایه محافظتی به سرعت پس از انفجار هسته راکتور چهارم نیروگاه در آوریل سال 1986 روی باقی مانده این راکتور ساخته شد تا از نشت بیشتر مواد رادیواکتیو در هوا جلوگیری کند.

این قرارداد که ارزشی بالغ بر 78 میلیون دلار آمریکا دارد در 29 ژوئیه پس از آن امضا شد که شرکت یوام بی توانست در ماه مارس در مناقصه ای برای انجام این کار برنده گردد.

لایه محافظتی موسوم به تابوت سنگی هنوز حاوی هسته ذوب شده راکتور و حدود 200 تن مواد رادیواکتیو است. مساله استحکام این بنا به یکی از اصلی ترین عوامل خطر در نیروگاه تبدیل شده و فروریختن احتمالی آن می تواند خطر آزاد شدن مواد رادیواکتیو بیشتری را به همراه داشته باشد. یک پروژه برای تقویت این سازه اواسط سال 2008 به اتمام رسید اما در آن موقع هم عمر نهایی آن تا خاتمه سال 2023 تخمین زده شده بود.

پس از وقوع حادثه در چرنوبیل یک سازه غول پیکر موسوم به فضای امن جدید برای محصور کردن راکتور آسیب دیده و لایه محافظتی تابوت سنگی نیز برای کاهش پیامدهای فروریختن سازه اولیه ساخته شد که اجازه می دهد تابوت سنگی تحت شرایط کنترل شده باز گردد.

شرکت دولتی نیروگاه چرنوبیل (SSE Chernobyl NPP) که مسئولیت مدیریت این تاسیسات را بر عهده دارد اعلام نموده که یوام بی قرار است طی سه مرحله کار خود را به انجام برساند که مراحل اول و دوم شامل بازرسی لایحه محافظتی و کارهای مربوط به طراحی می گردد. تکمیل این دو مرحله برای طراحی دقیق برچیدن سازه غیر مستحکم تابوت سنگی، مدیریت حجم بالای زباله های رادیو اکتیوی فراوری شده و تامین حداکثر ایمنی کارگران امری لازم است.

مرحله سوم نیز شامل تهیه تجهیزات مورد احتیاج برای برچیدن سازه و رسیدگی به قطعات جدا شده و همچنین برچیدن زودهنگام می گردد.

شرکت دولتی نیروگاه چرنوبیل تاکید نموده است که آخرین مرحله پیچیده ترین بخش دراین فرآیند است که تحت شرایط خطرناک هسته ای و تشعشعات انجام می گیرد. علاوه براین، ساختار لایه محافظتی که بیش از سی سال پیش ساخته شده بدون ستون بوده و تنها توسط فشار ناشی از جاذبه زمین پا برجاست. تمامی این شرایط سبب شده تا فرآیند کار بسیار سخت و پیچیده باشد.

بنابر این گزارش، در نزدیکی نیروگاه چرنوبیل در سال های بین 2010 تا 2016 ساختمان فنی ان اس سی با هزینه ای بالغ بر 1.7 میلیارد دلار ساخته شد تا برای قطعات جمع آوری شده از نیروگاه مورد استفاده قرار گیرد. از این رو، پس از برچیدن لایه محافظتی تابوت سنگی، قطعات برداشته شده به این مرکز منتقل می شوند تا پس از خرد شدن و پاکسازی در ظروفی قرار گیرند و برای بازیابی یا نابودی آماده شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "امضا قرارداد برچیدن زودهنگام تابوت سنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضا قرارداد برچیدن زودهنگام تابوت سنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید