کتابی با 300 نکته درباره مراقبت از بیماران آلزایمری

به گزارش باد صبا، نام بیماری آلزایمر را بارها شنیده ایم و اگر کمی روراست باشیم همه ما از ابتلا به آن می ترسیم اما به جای نگران شدن بهتر است اول علائم بیماری آلزایمر را بشناسیم تا در صورت روبرو با این شرایط بهترین راه را انتخاب کنیم. بیماری فراموشی بیماری است که در آن فرد به تدریج توانایی های عالی ذهنی خود را از دست داده و دچار آسیب در زندگی فردی و اجتماعی می گردد. آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین نوع از انواع مختلف زوال عقل، اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می نماید. با ما همراه باشید تا به معرفی کتاب درباره آلزایمر بپردازیم تا بیشتر با شیوه های مراقبت از سالمندان آلزایمری آشنا شوید.

کتابی با 300 نکته درباره مراقبت از بیماران آلزایمری

عوامل خطرزای بیماری آلزایمر

عوامل خطرزای بیماری آلزایمر به طور دقیق معین نگردیده است. اما در آنالیز های انجام شده عوامل ژنتیک و محیطی متعددی شناخته شده است. البته وجود این عوامل صد در صد دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر نیست بلکه در اوضاع خاصی به تنهایی یا در کنار یکدیگر هم می توانند زمینه ابتلا به آلزایمر را فراهم کند.

عوامل خطرزای بیماری آلزایمر عبارتند از:

  • سن بالا
  • سابقه خانوادگی
  • اختلالات عروقی مغز (سکته مغزی)
  • سابقه ضربه مغزی
  • بیماری های عروق و افزایش فشارخون
  • رژیم غذایی
  • کمبود فعالیت های بدنی و ورزش
  • سابقه افسردگی
  • استرس های روانی اجتماعی
  • مصرف دخانیات

گاهی افراد به این علائم توجهی نمی نمایند و تشخیص نمی دهند که چنین اختلالی وجود دارد. از آنجا که علائم بتدریج ظاهر می گردد ممکن است که مدت طولانی علامت هشدار دهنده جلب توجه ننماید و اشتباهاً تصور گردد این رفتارها بخشی از روند پیری است. هنوز راه ثابت شده ای برای جلوگیری از ابتلاء به آلزایمر وجود ندارد، چراکه عامل و یا عوامل اصلی این بیماری ناشناخته است. اما با تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمـر، می توان سیر پیشرفت بیماری را کند نموده و معلولیت های ناشـی از بیمـاری را 5 سـال به تعـویق انداخت. در حال حاضر درمان بیماری آلزایمر بیشتر شامل درمان های علامتی، درمان اختلالات رفتاری و داروهای کاهنده سیر پیشرفت بیماری است.

مراقبت کردن از یک فرد مبتلا به آلزایمر می توان بسیار طاقت فرسا باشد و نیاز به وقت و نیروی بسیار دارد. حتی با داشتن نیروی جوانی و سلامتی کامل برای تداوم در این امر واجب است که در درجه اول از خود مراقبت کنید. پس اول باید علایم فشارهای عصبی بر خود و بیمار را شناسایی کنید و راهکارهایی پیدا کرد تا فشار عصبی را تقلیل دهد و ضربه هایی که در این مسیر بر جسم و عواطف مراقبت نماینده وارد می گردد را کاهش دهد. یک مراقبت نماینده باید اول از خود مراقبت نماید زیرا که او مهم ترین شخص در زندگی یک بیمار مبتلا به آلزایمر است.

فهرست زیر شامل علایم فشارهای عصبی است که در افراد مراقبت نماینده به طور شایع دیده می گردد:

1.عدم پذیرش

راجع به بیماری و اثرات آن روی بیمار

2.خشم

خشم شما شامل فرد مبتلا به بیماری و دیگران می گردد.

3.دوری از جمع

شما دیگر مایل نیستید با دوستان خود تماس حاصل نمایید و یا در کارهاییکه قبلا از انجام آن لذت می بردید شرکت نمایید.

4.اضطراب

نگرانی درمورد روبه رو شدن با آینده

5.افسردگی

بسیاری از اوقات شما نگران و افسرده و غمگین هستید.

6.خستگی مفرط

شما دیگر نیروی لازم برای انجام کارها را ندارید.

7.بی خوابی

نصفه شب بیدار می شوید و خواب های آشفته و کابوس می بیند.

8.عکس العمل های احساسی

با کوچکترین چیز ناراحت می شوید و خیلی وقت ها عصبی هستید.

9.عدم تمرکز

شما قادر نیستید تمرکز کنید و برای کارها دچار مشکل می شوید.

10.مسائل سلامتی

شما ممکن است چاق یا لاغر شوید. بیشتر مریض شوید و دچار ناراحتی های مزمن شوید.

هدف از نگارش کتاب درباره آلزایمر، پرداختن به راهکارهای خاصی است که به مبتلایان به آلزایمر، مراقبت نمایندگان از آن ها، اعضای خانواده و دوستان شان یاری می نمایند تا مهارت ها، استعدادها، و توانمندی های باقی مانده در جریان این بیماری را بیش ازپیش تقویت نمایند. شما در هر مرحله از بیماری آلزایمر یا تحلیل قوای ذهنی به راه کارهای مختلفی دست پیدا می کنید. چنانچه پزشکان تشخیص بدهند که به این بیماری مبتلا شده اید، مسلماً می خواهید بدانید که مغز شما به لحاظ فیزیکی دستخوش چه تغییراتی می گردد، ضمن این که می خواهید از چگونگی تقویت مهارت ها و استعدادهای منحصربه فردتان در جریان پیشرفت بیماری مطلع شوید.

در این کتاب همچنین راه کارهایی برای مراقبت نمایندگان، اعضای خانواده، و دوستان مبتلایان ارایه شده است تا آن ها نیز دریابند که مغز مبتلایان به بیماری آلزایمر به لحاظ فیزیکی دستخوش چه تغییراتی می گردد. بنابراین با استفاده از این مجموعه اطلاعات می توانند به بیماران شان یاری نمایند تا در هر مرحله از بیماری خواسته های شان را به زبان بیاورند و کارهایی را که می خواهند انجام بدهند.

در بخش اول این کتاب، روند پیشرفت بیماری را به مراحل مختلفی تقسیم نموده ایم: مرحله پیش آلزایمر، که در این مرحله مغز سالم بوده و عملکرد درستی دارد؛ مرحله ابتدایی تا خفیف که نقطه آغاز بیماری است؛ مرحله متوسط؛ و مرحله حاد. آغازگر هر فصل یک سناریو است. شخصیت اصلی آن دختری است که همراه با پدرش برای خوردن غذا به رستوران می رود. هدف از این سناریوها یاری به مراقبت نماینده برای درک هرچه بهتر تغییراتی است که می توانند در نتیجه پیشرفت بیماری احساس نمایند. لذا خواننده به یک چشم انداز اولیه از زندگی روزمره مراقبت نماینده و بیمار مبتلا به آلزایمر دست پیدا می نماید.

در ادامه این سناریو، شرح مختصری از آن مرحله خاص از بیماری ارایه شده و شرح داده می گردد که بیماری در این مرحله چگونه مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. نمودار دایره ای که در فصل اول آورده شده مهارت ها یا توانمندی های کلیدی مغز را به شرح زیر نمایش می دهد: حافظه، زبان، فعالیت های پیچیده، مهارت های اجتماعی، قضاوت و استدلال، تحرک، و حواس. در ادامه راه کارهای کلی برای مراقبت نماینده، راه کارهای خاصی ارایه شده اند تا مراقبت نماینده بتواند به بیمار مبتلا به آلزایمر یاری کند که تغییرات ایجادشده را به نوعی جبران نموده و با آن ها به مقابله درست بپردازد. این راه کارها حاصل تجربیات مراقبت نمایندگان و نیز متخصصانی است که هرروز از مبتلایان به آلزایمر یا تحلیل قوای ذهنی مراقبت می نمایند.

منبع: دیجیکالا مگ

به "کتابی با 300 نکته درباره مراقبت از بیماران آلزایمری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابی با 300 نکته درباره مراقبت از بیماران آلزایمری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید