کاجستان بیستون تشنه است

به گزارش باد صبا، در کنار محوطه تاریخی بیستون و سنگ نوشته جهانی آن کاجستانی واقع شده که مکانی تفریحی و گردشگری محسوب می گردد و یکی از مقاصد گردشگران در این شهر است اما آن گونه که شهردار بیستون می گوید کاجستان رو به نابودی و مرگ است.

کاجستان بیستون تشنه است

به گزارش ایرنا؛ کاجستان بیستون که در راستا اصلی بیستون به کرمانشاه و در کنار محوطه تاریخی قرار گرفته است، 122 هکتار مساحت دارد و سندش به نام منابع طبیعی است اما شهرداری به نحوه بهره برداری و نگه داری از این مکان گردشگری انتقاد دارد.

شهردار بیستون دیروز (سه شنبه) در نشستی خبری در آستانه روز خبرنگار در دفتر شهردار به تفصیل به این موضوع اشاره نمود و بخشی از نشست خبری را به آن اختصاص داد و گفت: کاجستان در محدوده و حریم شهر است و در سال های اولیه احداث آن به سیستم آبیاری تحت فشار نیز مجهز شده است.

آن گونه که شورش فرامرزی شرح داد: بر اساس قانون چون این کاجستان در حریم و محدوده شهر قرار گرفته است باید تحت اختیار و بهره برداری با درخواست شهرداری باشد.

او گفت: سند این کاجستان به نام دولت و به نمایندگی از آن منابع طبیعی است و بهره برداری آن را به شرکت توسعه گردشگری واگذار نموده و این شرکت هم به پیمانکار بخش خصوصی واگذار نموده است.

او این واگذاری ها را تبدیل به نقطه کوری دانست و اضافه کرد: شرکت های بهره بردار باید در این کاجستان خدمات ارائه دهند که نمی دهند و نمونه آن عدم آبیاری کاج ها است که با گذشت پنج ماه از سال 98 و بر اساس تعهدی که بهره برداران داده اند تاکنون یک بار آب به کاج ها نرسیده است.

شهردار بیستون با بیان این که سال جاری به دلیل بارندگی ها، وضعیت کاج ها نسبت به سال گذشته بهتر است، گفت: اگر بارش های خوب سال جاری نبود شاهد از بین رفتن کاجستان بودیم.

فرامرزی گفت: منابع طبیعی ابتدا باید بپذیرد که این 112 هکتار کاجستان در محدوده شهر است و یک عوارض سالانه ای نزدیک به یک میلیارد تومان به آن تعلق می گیرد که تاکنون پرداخت ننموده است.

وی توضیح داد: اگر منابع طبیعی این مبلغ را به شهرداری پرداخت نکند در قبالش شهرداری باید در بهره برداری یا در حاکمیت کاجستان با منابع طبیعی باید شریک باشد.

شهردار بیستون همچنین شرح داد که هدف شهرداری از رسانه ای کردن این موضوع این است که این نقطه به عنوان پارک جنگلی و سرمایه ملی دارد از بین می رود.

او با بیان این که بر اساس قانون هرگونه ساخت و ساز در حریم و محدوده شهر باید با نظر شهرداری باشد، گفت: در محدوده کاجستان این همه متراژ مسقف و غیرمسقف و آلاچیق و ساختمان ساخته شده که بر اساس قانون به آن عوارض تعلق می گیرد.

شهرداری بیستون در ادامه خواهان برطرف ابهام در وضعیت بهره برداری و نگه داری از کاجستان به عنوان یکی از سرمایه های ملی در این شهر تاریخی و گردشگرپذیر شد و گفت: زمانی که مسئله ای در کاجستان پیش می آید مانند بروز آتش سوزی، شهرداری اولین ارگانی است که با امکانات و تجهیزات وارد میدان می گردد و آتش را مهار می نماید و انتظار مردم هم از شهرداری است و کسی منابع طبیعی را بازخواست نمی نماید.

او به دمای 48 درجه روزهای مرداد سال جاری اشاره نمود و گفت: اگر در این هوا آب به کاج ها نرسد از بین می رود و این سرمایه ملی از دست خواهد رفت.

او توضیح داد که می توانند به صورت غرقابی و بدون سیستم های آبیاری اقدام به آبرسانی به کاج ها نمایند چرا که اجرای سیستم آبیاری تحت فشار در کاجستان بیستون پنج میلیارد تومان هزینه دارد.

وی گفت: شهرداری بیستون پیگیر حق و حقوق خود در دستگاه های ذیربط است و بر اساس مستندات، منابع طبیعی محکوم است.

شهر بیستون با حدود 40 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری شرق کرمانشاه از مناطق کهن ایران محسوب می گردد که آثار تاریخی به جا مانده از این منطقه امروز یکی از مناطق دیدنی و گردشگری کشور محسوب می گردد.

در عرصه محوطه تاریخی، فرهنگی و طبیعی بیستون 28 اثر ثبت شده ملی وجود دارد و تاکنون در حریم آن نیز بیش از 150 اثر تاریخی شناسایی شده که از این تعداد 88 اثر آن در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.

کتیبه و سنگ نگاره های داریوش هخامنشی در دل کوه بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه محسوب می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "کاجستان بیستون تشنه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاجستان بیستون تشنه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید