چاپ سه بعدی قلب تجاری سازی می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت فلویدفورم (Fluidform) توسط محققان دانشگاه کارنگی ملون برای تجاری سازی فناوری زیست چاپگر تاسیس شد.

چاپ سه بعدی قلب تجاری سازی می گردد

هرچند چاپ زیستی بافت انسانی در مراحل اولیه توسعه خود قرار گرفته است اما این حوزه فرصت های جالب توجهی نظیر فراوری سه بعدی اندام های بدن انسان را می تواند در آینده نزدیک ایجاد کند. محققان دانشگاه کارنگی ملون پیروز شدند تا قطعات مربوط به قلب انسان را که شباهت زیادی به نمونه واقعی دارد، فراوریکنند.

آندره هودسن از محققان این پروژه می گوید: کلاژن یک زیست ماده بسیار عالی برای چاپ سه بعدی است چرا که در بافت بدن وجود دارد. اما آنچه که باعث دشواری چاپ سه بعدی می گردد این است که کلاژن در سیستم سیال است و باید به صورت خشک شده در ساختار نهایی قرار داده گردد. ما در این پروژه روشی برای ممانعت از این مشکل ارائه کردیم.

وی اضافه کرد: محققان هیدروژلی ساختند که می تواند مانع از فروپاشی کلاژن گردد. این ژل به عنوان یک حمام عمل نموده و به کلاژن اجازه می دهد تا لایه به لایه روی سطح قرار گیرد و در نهایت ساختار صلبی را ایجاد کند. این ژل را می توان از محیط به سادگی خارج کرد که برای این کار باید به آن حرارت داد تا بخش پشتیبان حذف شده و در نهایت ساختار چاپ شده باقی بماند.

این گروه از این سیستم برای فراوری بخش های مختلف یک قلب، در ابعاد قلب انسان، استفاده کردند. در این قلب از سلول های عضلات قلبی، کاردیومیوسایت ها، استفاده شده است. محققان از داده های تصویربرداری برای بازسازی رگ های موجود در قلب استفاده کردند.

البته هنوز فاصله زیادی میان این قلب چاپ شده و یک قلب واقعی وجود دارد اما همین دستاورد هم یک گام رو به جلو برای فراوری قلب است تا مشکل کمبود اعضاء پیوندی در دنیا حل گردد. این پروژه تحقیقاتی در حال کار روی تجاری سازی این فناوری است و برای این کار شرکتی به نام فلویدفورم تاسیس شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چاپ سه بعدی قلب تجاری سازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ سه بعدی قلب تجاری سازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید