نزدیک شدن بمب افکن های راهبردی روسیه به مرزهای آمریکا و ناتو

به گزارش باد صبا، روسیه علاوه بر مدرنیزه کردن هواپیماهای حامل موشک دوربرد راهبردی خود، برای خلاص شدن از مشکل سوخت گیری هوایی، می تواند آنها را در فرودگاه های نظامی کوبا، ونزوئلا و حتی آفریقای جنوبی، سوریه و مصر نیز مستقر کند.

نزدیک شدن بمب افکن های راهبردی روسیه به مرزهای آمریکا و ناتو

به گزارش گروه بین الملل باد صبا، روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: در صورت عدم تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به استارت-3) که مهلت اعتبار آن در ماه فوریه 2021 منقضی خواهد شد، روسیه دست به اقدامات مضاعفی برای اطمینان یافتن از تامین امنیت خود دست خواهد زد. یکی از این این اقدامات، توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی نیروهای هسته ای راهبردی فدراسیون روسیه و نزدیک ساختن آنها به مرزهای دشمنان بالقوه خواهد بود.

یک مقام مطلع در مجتمع صنایع نظامی روسیه که نخواست نامش فاش گردد، به این روزنامه گفت که تعداد هواپیماهای مجهز به موشک های راهبردی در نیروهای هوا-فضای روسیه نه تنها با ساخت هواپیماهای جدید توپولف- 160M ، بلکه با مدرنیزه کردن عمیق بمب افکن های راهبردی توپولف- 95MS و توپولف- 22M3M افزایش خواهد یافت.

در واقع، در نظر است تا هواپیماهای توپولف- 95MS مجهز به سیستم قدرتی پیشرفته گردد که این امکان را به این بمب افکن خواهد داد تا قابلیت پرواز آن در مسافت بسیار، بدون سوخت گیری در هوا گسترش داده و تعداد واحدهای تسلیحات قابل حمل این هواپیما نیز به دو برابر افزایش پیدا کند.

علاوه بر این، تمام هواپیماهای حامل موشک عملیاتی-راهبردی توپولف- 22M3M دوباره به میله های مخصوص سوخت گیری در هوا مجهز خواهند شد که باعث افزایش قابل توجه شعاع جنگی استفاده از این نوع هواپیما می گردد.

به گفته منبع خبری این روزنامه در مجتمع صنایع دفاعی، پس از امضای توافقنامه مربوط به محدود سازی سلاح های راهبردی با ایالات متحده در سال 1979، بشکه های سوخت گیری در هوا از هواپیماهای توپولف- 22M3M خارج شد و دیگر به روی انواع جدید این بمب افکن نصب نگردید. در آینده نزدیک این نقض رفع خواهد شد و پس از آن با در نظر دریافت قابلیت سوخت گیری در هوا ، محدوده پرواز نمونه های مدرن توپولف- 22M3M از 6 به 12 الی 15 هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت.

طبق آمار رسمی، در نیروهای مسلح روسیه 16 فروند هواپیمای راهبردی موشک انداز توپولف-160 در مدل های مختلف وجود دارد. علاوه بر این، پیش بینی می گردد که 10 فروند هواپیمای دوربرد استراتژیک دیگر توپولف- 160M نیز فراوری گردد که طبق قراردادی که در ژانویه سال 2018 امضاء شده ، ارزش هر یک از آنها 15 میلیارد روبل است.

احتیاج به هواپیماهای راهبردی بیشتر، با توجه به تغییرات ژئوپلیتیکی در مرزهای روسیه

این هواپیماها از ابتدا در کارخانه حمل و نقل هوایی قازان ساخته خواهند شد. براساس اطلاعات رسانه های گروهی ، دو فروند از این هواپیماهای سری جدید در حال آماده سازی برای آزمایشات اولیه هستند. البته مسلماً با توجه به تغییر اوضاع ژئوپلیتیکی در نزدیکی مرزهای روسیه، واضح است که این تعداد هواپیمای مدرن راهبردی کافی نخواهد بود و گزینه های دیگرینیز برای تقویت بخش هوایی نیروهای هسته ای-راهبردی روسیه در دست اقدام است. از جمله بیش از 60 فروند هواپیمای توپولف- 95MS نیروهای هوا-فضای روسیه قرار است بزودی آماده مدرنیزه سازی شوند.

البته نکته هم آن است که ظاهراً ، تقریباً به همان اندازه نیز هواپیمای دوربرد استراتژیک در نیروهای هسته ای راهبردی وجود دارد که آنها احتیاج به بازسازی ندارند و مدرن سازی فنی این هواپیماهای موشک انداز به اندازه ساخت یک فروند توپولف- 160M از ابتدا، سنگین نخواهد شد.

واقعیت این است که برای افزایش شعاع راهبردی هواپیمای توپولف- 22M3M ، احتیاج به سوخت گیری مجدد آن در هوا با یاری تانکرهای هوایی ایل- 78 است که از این نوع تانکر تعداد محدودی در نیروی هوا-فضای روسیه باقی مانده است (کمی بیشتر از 10 واحد) و مدل های جدید ایل- 78 تازه برای فراوری انبوه آماده می شوند.

در دوران اتحاد جماهیر شوروی ، تمام تانکرهای هوایی ویژه سوخت گیری در هوا در کارخانه هواپیمای تاشکند (در جمهوری ازبکستان) فراوری می شدند. اکنون برای فراوری این نوع هواپیمای تانکر چندین سال کوشش شده تا خط فراوری آن در کارخانه هواپیماسازی اولیانوفسک روسیه برقرار گردد، ولی تا به امروز فقط یک نمونه اولیه از آن ساخته شده است.

کوشش روسیه برای نزدیک تر کردن پایگاه های هوایی خود به زیرساختارهای آمریکا و ناتو

در عین حال ، مسکو علاوه بر بهبود شرایط هواپیماهای موجود ، اقداماتی را با هدف نزدیک تر کردن پایگاه های هوایی خود به زیرساختارهای نظامی ایالات متحده و ناتو انجام می دهد که تا حدی احتیاج به هواپیماهای ایل- 78 (برای سوخت گیری در هوا) را رفع می نماید.

به گفته منابع مطلع در مجتمع صنایع نظامی روسیه، همین هفته گذشته در کرملین، برنامه های مربوط به توسعه سازمان های نظامی روسیه برای دهه آینده با مشارکت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

این امکان وجود دارد که موضوع نزدیک کردن امکانات نظامی روسیه به زیرساختارهای آمریکا و ناتو که می توان از آن ها برای واکنش موشکی-هسته ای به اقدامات دشمن احتمالی استفاده گردد ، در محتوای دکترین نظامی روسیه نیز مطرح شده باشد. البته چنین شرایط مشابهی ممکن است برای استفاده از سایر مؤلفه های نیروهای هسته ای-راهبردی (نیروهای موشکی، نیروهای ناوگان دریایی و نیروهای راهبردی موشکی) نیز در نظر گرفته شده باشد.

در ارتش روسیه پیش از این مانورهایی برای حل و فصل چنین وظایفی صورت گرفته است. همانطور که وزارت دفاع گزارش داده ، در آگوست امسال ، یک مانور هوایی تاکتیکی برگزار گردید که در آن حدود 10 فروند 160 انواع هواپیماهای توپولف و همچنین تانکرهای ایل-78 مشارکت داشتند.

طبق اطلاعات رسانه های گروهی ، هواپیماهای نظامی استراتژیک توپولف- 22M3M دوباره اجازه استقرار در شبه جزیره کریمه را دریافت نموده اند . پایگاه استقرار موقت آنها در خاک بلاروس و ارمنستان نیز منتفی نیست.

در خصوص استقرار احتمالی هواپیماهای ایل- 78 و هواپیماهای استراتژیک در فرودگاه های نظامی در خاک کوبا، ونزوئلا و الجزایر نیز پیشنهاداتی به روسیه ارائه شده است. به طور مشروط می توان آفریقای جنوبی ، سوریه و مصر را نیز به این فهرست اضافه نمود. بدین ترتیب توان نظامی-هوایی راهبردی روسیه به زیرساختارهای مهم آمریکا و ناتو بسیار نزدیک تر خواهند شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "نزدیک شدن بمب افکن های راهبردی روسیه به مرزهای آمریکا و ناتو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزدیک شدن بمب افکن های راهبردی روسیه به مرزهای آمریکا و ناتو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید