درمان خانگی جوش زیر پوستی

به گزارش باد صبا، اگر برایتان سوال است که چگونه می توانید از شر جوش های مزاحم و دردناک زیر پوستی خلاص شوید، پاسخ خود را در این مطلب بخوانید.

درمان خانگی جوش زیر پوستی

جوش زیر پوستی، جوشی است که در زیر و عمق پوست به وجود می آید و مشکل پوستی بسیار رایجی است که می تواند افراد را آزرده خاطر کند. این جوش های زیر پوستی معمولا بر اثر کیست یا غده ای ریز به وجود می آیند. این نوع جوش از ترکیب سبوم (چربی) و آلودگی که وارد منافذ باز پوست شده، تشکیل می گردد و نتیجه نهایی وجود غده ای دردناک زیر پوست است که مانند جوش های دیگر، سر آن بیرون از پوست نیست. در این مطلب باد صبا روش های درمان خانگی جوش زیر پوستی را آنالیز می کنیم. با ما همراه باشید تا از شر این جوش های مزاحم خلاص شوید.

1. کمپرس گرم

برای درمان خانگی جوش زیر پوستی می توانید از کمپرس آب گرم بهره ببرید. حرارت، منافذ پوست را باز و جوش را به سطح پوست نزدیک تر می نماید و باعث می گردد سر آن معلوم گردد. وقتی سر جوش باز گردد؛ چربی، سلول های مرده پوست و باکتری ها از درون جوش خارج می شوند و جوش از بین می رود.

برای استفاده از کمپرس گرم، ابتدا لیف تمیزی را برداشته و درون آب داغ، البته نه آنقدر داغ که نگردد به آن دست زد، فرو ببرید. سپس کمپرس را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی جوش زیر پوستی قرار دهید. این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید، تا زمانی که جوش زیر پوستی به روی سطح پوست آمده و سر باز کند و چرک های درون آن بیرون بریزد. اکنون اطراف جوش را تمیز نگهدارید و از تماس با آن پرهیز کنید و تاوقتی که جوش خوب نشده است، از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

2. چسب پاک کننده جوش

چسب پاک کننده جوش، در واقع چسب کوچکی است که روی جوش زیر پوستی قرار می گیرد. این نوع چسب معمولا حاوی ماده ای درمانی، مانند اسیدسالیسیلیک است که جوش ها را درمان می نماید. این چسب ها چربی و روغن اضافی درون جوش را بیرون می کشند و از تورم می کاهند. بدین ترتیب می توانند از اندازه جوش و اثر آن تا حد چشمگیری بکاهند. چسب های پاک کننده را باید از داروخانه بخرید. مدت زمان استفاده از این چسب ها میان افراد فرق می نماید، اما معمولا باید هر 24 ساعت یکبار تعویض شوند.

3. روغن درخت چای

روغن درخت چای، خواص ضدباکتریایی داشته و می تواند باکتری هایی را که در فراوری جوش های زیر پوستی دخالت دارند، از بین ببرد. اگر روزانه 2 بار و به مدت 12 هفته روغن درخت چای به روی جوش های زیر پوستی بمالید، جوش های خفیف تا متوسط را به طور چشمگیری بهبود می یابد. روغن درخت چای را می توان از عطاری ها و همچنین داروخانه ها تهیه کرد.

برای استفاده از این روغن، ابتدا باید آن را رقیق کنید. برای انجام این کار، یک قسمت روغن درخت چای را با یک قسمت روغن حامل مخلوط کنید. از روغن های حامل معروف می توان به روغن نارگیل، روغن جوجوبا و روغن زیتون اشاره نمود. برای استفاده از این روغن، آن را به روی جوش ها بمالید و بگذارید یک شب روی پوست بماند؛ سپس صبح روز بعد صورت خود را بشویید.

4. عسل

عسل خام هم ماده طبیعی دیگری برای درمان خانگی جوش زیر پوستی است. عسل دارای ویژگی های ضدمیکروبی طبیعی است و می تواند باکتری ها را از میان بردارد. مقداری عسل خام را روی جوش بمالید و یک شب به حال خود رها کنید و صبح روز بعد آن را بشویید. همچنین عسل خام را می توانید در کنار آب به عنوان یک پاک کننده بهره ببرید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با خواص عسل، 7 خاصیت باور نکردنی عسل آویشن را مطالعه کنید.

5. کاهش درد با یخ

یخ برای کاهش قرمزی، التهاب و تورم موجود پس از تخلیه جوش، مفید است. هنگام استفاده از یخ برای کاهش تورم و قرمزی پوست صورت، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • ابتدا با شوینده ای ملایم و آب، صورت خود را بشویید و با ملایمت و ضرباتی آهسته از طریق حوله خشک کنید؛
  • قالب های کوچک یخ را درون کیسه ای پلاستیکی و یا حوله ای تمیز قرار دهید؛
  • بسته یخ را به مدت 5 دقیقه روی محل دردناک و قرمز قرار دهید، 5 دقیقه آن را کنار بگذارید و دوباره 5 دقیقه دیگر یخ را در همان نقطه بگذارید؛
  • این کار را باید 3 تا 4 بار در روز انجام دهید تا از تورم و قرمزی محل جوش کاسته گردد.

با مشاهده جوش های زیر پوستی، آن ها را به حال خود رها نکنید و حتما یکی از روش های درمان خانگی جوش زیر پوستی که مناسب پوست شماست را به کار ببرید تا پوستی سالم و صاف داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با روش های درمان جوش بارداری، درمان خانگی جوش صورت در دوران بارداری را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "درمان خانگی جوش زیر پوستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی جوش زیر پوستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید