تمدید مهلت 6 ماهه برگزیت : پادزهر یا مرگ نهایی؟

به گزارش باد صبا، جلسات سران اروپا در ساختمان شورای اروپا تا ساعت سه بامداد پنج شنبه به درازا کشید تا نهایتا نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، خبری از تمدید نهایی شدن برگزیت بدهد.

تمدید مهلت 6 ماهه برگزیت : پادزهر یا مرگ نهایی؟

اما نه آنگونه که باد صبا در ساختمان شورای اروپایی انتظار داشتند؛ ترزا می پیروز شد دیگر رهبران اروپایی را برای 31 اکتبر، شش ماه دیگر راضی کند. ابتدا طبق گفته های دیپلمات های اروپایی بحث برسر تمدید نهایی شدن برگزیت تا انتها ماه ژوئن بود.

نکته جالب 31 اکتبر مصادف شدن آن با هالووین، جشن ترس و وحشت است. موضوعی که از همان ساعات اولیه در ساختمان شورای اروپا دست مایه مقالات و تحلیل های متعددی شد.

  • چشم پوشی اتحادیه اروپا از دموکراسی؟

شاید بتوان گفت که تمدید مهلت برگزیت تا 31 اکتبر کابوس وحشتناک طرفدران برگزیت سخت و اغلب کسانی است که در همه پرسی ژوئن سال 2016 به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بله گفتند.

یکی از از نقدها اصلی هواداران برگزیت در همان همه پرسی، مداخله بیش از اندازه اروپا در مسائل داخلی بریتانیا بود و حالا با وجود پیروزی برگزیت پس از سه سال می بنییم که هم چنان سرنوشت موافقان جدایی، با تصمیم رهبران اروپایی گره خورده است.

بی شک تصمیم شب گذشته رهبران اروپایی بهانه ای جدید بدست مخالفان اتحادیه اروپا نه تنها در بریتانیا بلکه در فرانسه و دیگر کشورهای مهم اتحادیه اروپا می دهد تا بگویند: دموکراسی و رای مردم با اتحادیه اروپا امکان پذیرنیست چرا که آنها مرتبا علیه صندوق های رای اقدام می نمایند.

یکی از مهم ترین نمونه های آن یونان در سال 2011 بود. مردم در این کشور که در ورطه ورشکستگی قرار داشت در یک همه پرسی به عدم بازپرداخت وام های اتحادیه اروپا و اجرایی شدن سخت گیری های اقتصادی رای دادند و یک هفته بعد اتحادیه اروپا با قلدری دولت یونان را وادار کرد برخلاف رای مردم، روش های اتحادیه اروپا در بازپرداخت وام ها را بپذیرد و دست به بی سابقه ترین سخت گیری های اقتصادی بزند.

نمونه دیگر آن طرح بودجه سالانه ایتالیا در سال گذشته میلادی بود که دولت ایتالیا پس از کشمکش های فراوان نهایتا به خواسته های اروپا در معین بودجه سالانه تن داد. البته دولت ایتالیا اعلام نمود که در صورت مداخله های این چنینی اروپا در مسائل داخلی ایتالیا بی تردید این کشور به زودی همه پرسی خروج از اتحادیه را سازماندهی خواهد نمود.

در فرانسه هم گروه های راست افراطی خواستار فرکسیت جدایی از اتحادیه اروپا هستند.

  • تمدید مهلت برگزیت گشایش جعبه مارگیری

تمدید مهلت برگزیت تا شش ماه دیگر البته می تواند منافعی برای هر دو طرف، مخالفان و هواداران برگزیت سخت داشته باشد. در درجه اول به حامیان برگزیت اجازه می دهد بدانند که دقیقا چگونه می خواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند و زمان زیادی برای این کار خواهند داشت. همزمان برای آن دسته که خواستار بازگشت به اتحادیه اروپا هم هستند این شش ماه می تواند معین کنده باشد.

درواقع تمدید برگزیت به ماه اکتبر دو وجه درمان گونه و یا مرگزا دارد.

ترزا می با تمدید مهلت برگزیت به نوعی درِجعبه مارگیری را بازکرده است و معلوم نیست کدام گروه می تواند نیش سمی اش را در شش ماه باقی مانده به بقیه وارد کند.

نخست وزیر بریتانیا، با تمدید مهلت برگزیت به شش ماه بنوعی خود را از کناره گیری و استعفا نجات داد. بی شک فشارها با تمدید مهلت برگزیت بسیار کمتر از هفته های اخیرخواهد شد هرچند که این به معنا نیست که تنش های داخلی در این کشور کاهش پیداخواهد نمود.

از طرف دیگر شش ماه پیش رو احتمال برگزاری همه پرسی دوم را کم می نماید مگر اینکه نمایندگان مجلس عوام تصمیم بگیرند در روزها و هفته های آینده فشار روی نخست وزیر را افزایش دهند. البته بدون شک سیاستمدارانی که در هفته های اخیر مرتبا بر برگزاری همه پرسی دوم، خصوصا از حزب کارگر، تاکید می کردند هم چنان بهانه ای خواهند داشت تا بلندتر از همواره فریاد همه پرسی را سردهند.

  • برگزیت و انتها اقتدار اتحادیه اروپا؟

اما مهم ترین و بزرگترین خطری که توافق دیشب بریتانیا و اتحادیه اروپا را تهدید می نماید انتخابات جدید و بروی کار آمدن یکی از حامیان برگزیت سخت، به عنوان نمونه محافظه کاری چون بوریس جانسون خواهدبود. بوریس جانسون می تواند کابوس میشل بارنیه کمیسر مسئول مذاکرات برگزیت باشد.

وزیر پیشین خارجه ترزا می و شهردار سابق لندن قادر است با حمایت تندروهای حزب محافظه کار بریتانیا را بدون توافق با اروپا از اتحادیه خارج کند. هرچند شاید تبعات این خروج، برای بریتانیا سنگین تر از اتحادیه اروپا خواهدبود اما همزمان می تواند اقتدار اتحادیه اروپا را متزلزل کند. موضوعی که هرگز در جریان بحران اقتصادی یونان و یا بحران بودجه سال گذشته در ایتالیا شاهد آن نبودیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "تمدید مهلت 6 ماهه برگزیت : پادزهر یا مرگ نهایی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید مهلت 6 ماهه برگزیت : پادزهر یا مرگ نهایی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید