شروع فصل اول کاوش در دست کندهای زیرزمینی ترخوران تفرش

به گزارش باد صبا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: فصل اول کاوش دست کند زیرزمینی ترخوران تفرش شروع شد.

شروع فصل اول کاوش در دست کندهای زیرزمینی ترخوران تفرش

به گزارش باد صبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، معاون میراث فرهنگی این اداره کل با اعلام این خبر گفت: این کاوش پس از اخذ مجوز از طرف پژوهشگاه سازمان متبوع با سرپرستی دکتر سید مهدی موسوی نیا از گروه باستانشناسی دانشگاه نیشابور از 21 خرداد تا مرداد انجام می پذیرد.

محسن کریمی معاون میراث فرهنگی استان گفت: در انجام این کاوش، شناخت از دلایل شکل گیری این دست کند و دوره های سکونتی آن و نهایتاً پیوند و ارتباط آن با تاریخ شهر تفرش مورد نظر است.

وی اضافه کرد: دست کند ترخوران در زیر محله ترخوران تفرش در عمق 6 تا 12 متر زیرزمین در یک بافت کنگلومرایی و ترکیب قلوه سنگ و شن شکل گرفته و شامل فضاهای مسکونی و راهروهایی است که احتمالاً در چند طبقه ایجاد و قابلیت اسکان جمعیت قابل توجه ای را داشته است.

کریمی در ادامه گفت: تاکنون بخش هایی از این فضای دست کند کاوش شده که در آن شواهدی از دوره سلجوقی، ایلخانی و صفوی شناسایی شده است. دست کند ترخوران براساس فضاهای موجود و گستردگی که در محله ترخوران تفرش دارد می تواند به عنوان یکی از بزرگترین دست کندهای ایران مورد توجه قرار گیرد و بطور قطع کاوش های باستان شناسی در آن ابعاد گسترده ای از فرهنگ ایران پیش از اسلام و دوره اسلامی را معین خواهد ساخت.

وی اضافه کرد: اعتبار این پروژه 150 میلیون تومان است که از طرف شهرداری تفرش تأمین شده است. تابحال در استان مرکزی بیش از 15 دست کند در شهرستان های خمین، فراهان و تفرش شناسایی شده که سه مورد از آنها مورد کاوش قرار گرفته اند.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه گفت: با وجود این نوع معماری های دست کند، می توان استان مرکزی را بعنوان یکی از قطب های معماری دست کند در ایران دانست.

معماری دست کند نوعی از معماری است که براساس تراش و شکل دادن به فضاها در زیر و روی زمین در دل بافت های صخره ایی، کنگومرایی، مارنی و... شکل گرفته و قابلیت بهره برداری در راستای توسعه گردشگری را دارد.

منبع: میراث آریا

به "شروع فصل اول کاوش در دست کندهای زیرزمینی ترخوران تفرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فصل اول کاوش در دست کندهای زیرزمینی ترخوران تفرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید