ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیکیشن های ایرانی چیست؟

در حالی که بعضی از اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور امکان انتشار نداشتند و به وسیله مارکت های داخلی یا حساب های سازمانی نصب می شدند، این بار فعالیت حساب های سازمانی شرکت ها هم غیرفعال شده و امکان استفاده از آن ها در گوشی های آیفون حذف شده است.

ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیکیشن های ایرانی چیست؟

به گزارش خبرنگاران، وجود صدها برنامه نویس مستعد iOS در ایران باعث شده که اپلیکیشن های پیروز زیادی در اپ استور قرار بگیرند اما متأسفانه کاربران همواره با مسائلی در استفاده از اپلیکیشن های بین المللی و حتی داخلی به وسیله اپ استور روبه رو هستند. خطای 1009 یکی از شناخته شده ترین این مسائل است که مدت هاست باعث آزار کاربران ایرانی شده و اغلب از هرگونه فعالیت کاربران ایرانی جلوگیری می نماید.

به همین دلیل در حالی که از شهریور ماه سال گذشته، بعضی از اپلیکیشن های ایرانی به دنبال ایجاد محدودیت و تحریم های آمریکا از اپ استور حذف شده بودند، شرکت ها برای دور زدن این محدودیت ایجاد شده سراغ استفاده از اکانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند.

اما اخیراً و بر اساس گزارش رویترز، بعضی از توسعه دهندگانِ برنامه های مبتنی بر سیستم عامل آی اواس از روشی که اپل معمولاً برای توسعه اپلیکیشن های درون سازمانی و تحت شرایط خاص مجوز آن را به آن ها می دهد، استفاده نموده اند که نسخه های هک شده از اپلیکیشن های مختلفی هم چون پوکمون گو، انگری بردز و اسپاتیفای را منتشر نموده و در پلت فرم فروشگاه آنلاین و اینترنتی اپ استور اپل در دسترس کاربران قرار دهند.

این موضوع باعث شده است اپل تصمیم بگیرد برای جلوگیری از سوءاستفاده از این روش، به غیرفعال کردن اکانت های اینترپرایز اقدام کند. در این میان، تعدادی از پرمخاطب ترین اپلیکیشن های ایرانی از جمله اپلیکیشن های حوزه پرداخت و تاکسی آنلاین و غیره، در گوشی های با سیستم عامل iOS نیز با مشکل روبرو شده و امکان استفاده ندارند.

اکنون اگرچه بعضی از شرکت های که با محدودیت روبرو شدند، راه هایی از جمله نسخه وب اپلیکیشن را به کاربران خود ارائه کردند، اما هنوز تعیین نیست روند حذف این اکانت های اینترپرایز که بسیاری از اپلیکیشن های ایرانی با همین شیوه روی گوشی های آیفون فعال بودند، ادامه دار باشد و در این صورت سیاست این شرکت ها برای ارایه ی اپلیکیشن های خود برای محصولات شرکت اپل چیست.

در این باره، محمدجعفر نعناکار - مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات کشور - اقدام اپل در مورد مسدود سازی برنامک های کاربردی حوزه پرداخت و متصل به پرداخت را امری فراتر از تحریم های غیرقانونی و در واقع شروع جنگ تجاری مبتنی بر فضای سایبری دانسته و در صفحه خود در توئیتر، ضمن محکوم کردن این جریان، اعلام نموده که حتماً پیگیری های حقوقی بین المللی مربوط به نقض حقوق متصوره در مراجع ذی ربط معمول خواهد شد.

داستان حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین برنامه های کاربردی مانند گوگل استور و اپ استور مدتی پس از زمانی شروع شد که رئیس جمهور آمریکا محدودیت هایی را برای ورود ساکنان هفت کشور از جمله ایران به خاک آمریکا شروع کرد. پس از شرکت اپل که اپلیکیشن های ایرانی را با توجیه تحریم های آمریکا علیه ایران از اپ استور حذف کرد، شرکت گوگل نیز در فروشگاه آنلاین خود را روی بعضی از اپلیکیشن های ایرانی اندرویدی بست.

شرکت اَپل همان زمان و پس از حذف اپلیکیشن های ایرانی در پیغامی به بعضی شرکت های برنامه نویس ایران اظهار داشت: در راستای قوانین تحریم های آمریکا علیه ایران، اَپ استور اَپل نمی تواند برنامه های ایران مربوط به گوشی های آیفون را در خود جای دهد یا به توزیع آن ها اقدام کند. هم چنین این شرکت اظهار داشت که نمی تواند با برنامه نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیکیشن های ایرانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای اختلال جدید اپل برای اپلیکیشن های ایرانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید