شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند

به گزارش باد صبا، در دومین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای کشور بر لزوم یک حرکت همه جانبه، عملیاتی، توام با خردورزی و همکاری جهت حل بحران های محیط زیستی کشور تاکید شد.

شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند

به گزارش ایسنا، دومین نشست کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای کشور با موضوع استفاده از منابع تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی با حضور عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار، دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و مسئولین مدیریت شهری کلانشهرهای کشور برگزار گشت.

ناهید خداکرمی - عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری - با اشاره به لزوم ایجاد یک تفکر همسان در کل کشور گفت: متاسفانه در 20 سال اخیر منفعت طلبی انفرادی جای منفعت طلبی اجتماعی را گرفته و رفاه و ثروت آفرینی با تخریب محیط زیست همراه بوده که در زمان حاضر تاثیرات آن به تدریج قابل مشاهده است. به عنوان مثال می توان به از بین رفتن بیش از 100 هکتار از باغات تهران اشاره کرد.

وی با اشاره به موضوع تولید آسفالت متخلخل از پلاستیک به عنوان یکی از اقدامات کشور آلمان در حوزه محیط زیست، گفت: باید با استفاده از مهارت ها و استعدادهای مردمان محلی هر شهر و با بهره گیری از ظرفیت محیطی آن و خلق ایده های نو، ثروت آفرینی کنیم و سطح رفاه جامعه را افزایش دهیم.

خداکرمی با تاکید بر لزوم استفاده از فضای مجازی در بهره گیری از تجارب و الگوهای جهانی در مدیریت شهری بر مبنای موقعیت جغرافیایی هر شهر، گفت: باید یک حرکت همه جانبه فارغ از نوشته ها و سخنرانی ها، به صورت عملیاتی داشته باشیم تا با خردورزی و همکاری یکدیگر، کشور را از این بحران های محیط زیستی خارج سازیم.

صدرالدین علی پور- مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار- با اشاره به استقبال شهردار تهران از تشکیل کمیته تخصصی محیط زیست و توسعه پایدار کلانشهرهای کشور، گفت: هدف از برگزاری این نشست، تبادل تجربیات و دانش محیط زیستی با توجه به موقعیت جغرافیایی هر کلانشهر است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر بحران های محیط زیستی در بخش های مختلفی نظیر مصرف بیش از حد منابع آب، انرژی و مدیریت پسماند کشور را فرا گرفته است بنابر این نیاز است تا شهرداری ها پیشگام شوند و به صورت مستقیم ورود پیدا و از دانش صاحبنظران، اساتید و تجارب جهانی نیز در این زمینه استفاده کنند.

علی پور افزود: با توجه به وسعت مسائل محیط زیستی در کشور، تداوم چنین ارتباطات موثری مد نظر است تا در نهایت بتوانیم شاهد تغییرات گسترده و موثری در سطح شهرها باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت تبدیل نتایج حاصل از این نشست ها به صورت دستورالعمل و اجرایی کردن آن ها در سطح شهر گفت: مجموع فرایندهای اجرا شده در حوزه محیط زیست باید منجر به ارتقای کیفیت زندگی و شاخص های محیط زیست شهری شود.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار در ادامه اظهار کرد: ایران حدود چهار برابر نُرم جهانی انرژی مصرف می کند اما هیچ اقدام منسجمی در این حوزه به ویژه در ساختمان ها صورت نگرفته و کشور با بحران مصرف انرژی روبرو است.

وی با بیان این که در مجموعه شهرداری تهران بیش از 26 نیروگاه خورشیدی داریم که با استفاده از انرژی تجدیدپذیر و تزریق آن به شبکه سراسری، به مدیریت مصرف انرژی کمک می کند، گفت: طراحی و راه اندازی سامانه پایش آنلاین انرژی و مانیتورینگ هوشمند موتورخانه ها، مشخص و ارتقای برچسب انرژی ساختمان و تدوین اطلس جامع انرژی های تجدیدپذیر از جمله اقدامات اجرا شده و در حال اجرا توسط این اداره کل است.

علی پور افزود: با توجه به این که در حوزه محیط زیست متخصصان بسیار زیادی داریم اما میان تئوری تا عمل، فاصله معناداری وجود دارد که در این زمینه نیازمند حمایت شورای اسلامی شهر تهران هستیم تا این فاصله کاهش پیدا کند و به اجرا برسد.

در این نشست زهرا نژاد بهرام عضو و رئیس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران بی توجهی به طرح های توسعه شهری و استفاده نکردن از انرژی های تجدیدپذیر را به عنوان دو مولفه تاثیرگذار در وقوع بحران های محیط زیستی دانست و گفت: در ساخت و سازهای شهر تهران باید از الگوهای مبتنی بر توسعه انرژی های تجدیدپذیر متناسب با اقلیم بهره برد.

کمال مرادی - دبیرکل مجمع کلانشهرهای ایران - نیز گفت: اقدامات تخصصی و فنی که به منظور حل معضلات و مسائل محیط زیستی در حوزه مدیریت شهری اجرا می شوند باید با کمک وزارت کشور به قانون تبدیل شوند و به عنوان یک سند فرادستی معتبر برای کل کشور منظور شود.

در انتهای نشست ضمن معرفی اقدامات و فعالیت های اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار جهت مدیریت مصرف انرژی و ارائه راهکارهای لازم به منظور حل موانع و چالش ها در این زمینه، مسئولان هر یک از کلانشهرهای کشور اقدامات و فعالیت های خود در حوزه محیط زیست به ویژه مدیریت مصرف انرژی مانند شاخص های پایداری انرژی، راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها و غیره را جهت اشتراک گذاری تجارب ارائه کردند.

در این نشست مقرر شد مباحث مدیریت انرژی به صورت سالانه در نشست کمیته محیط زیست کلانشهرهای کشور مورد ارزیابی، بحث و مصاحبه قرار گیرد.

در ادامه این نشست، بازدیدی از نیروگاه خورشیدی 30 کیلوواتی منطقه 9 به عنوان بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی ساختمان های شهرداری تهران که با تزریق انرژی خورشیدی به شبکه برق شهری منجر به کاهش انتشار 23 تن مونواکسیدکربن در سال می شود، با حضور سید علی مفاخریان - شهردار این منطقه - به عمل آمد.

این نشست با دو پنل لزوم توجه به امر مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و محیط شهری همچنین کاربرد و استفاده از انرژی تجدیدپذیر در مدیریت شهری برگزار گشت.

در پنل اول به ارائه عملکرد و اقدامات شهرداری تهران در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و در زمینه اجرای مصوبه الزام شهرداری تهران به اصلاح الگوی مصرف، معرفی ویرایش جدید مبحث 19 و سازمان های دارای مسئولیت، ارائه مدل سازی فنی اقتصادی بام سبز در یک ساختمان و معرفی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های شهر تهران پرداخته شد.

عملکرد و اقدامات شهرداری تهران در خصوص توسعه انرژی های تجدیدپذیر و بررسی مسائل و چالش های اجرایی و ارائه تجربیات در این زمینه، انرژی شهری، الزام شهرداری تهران به توسعه انرژی های تجدیدپذیر، اهداف و سیاست شورا در خصوص لزوم ایجاد ارتباط بین کاربرد انرژی های تجدیدپذیر در حوزه شهر و معماری ساختمان و خرید تضمینی برق از منابع تجدیدپذیر مانند نیروگاه های کوچک خورشیدی و بادی از جمله موارد مطرح شده در پنل دوم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در پایان این نشست از کلانشهرهای مشهد و اصفهان در حوزه مدیریت شهری، معاونت حمل و نقل و ترافیک و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، شهرداری مناطق 5 و 7 در حوزه بهینه سازی انرژی های تجدیدپذیر، شهرداری مناطق 4 و 18 در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی و شهرداری مناطق 6 و 9 در حوزه توسعه انرژی های تجدیدپذیر تقدیر به عمل آمد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری ها برای حل مسائل محیط زیستی پیشگام شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید