سرقت کاشی های حمام غیر ثبتی روستای حسین آباد زواره متعلق به 20 سال قبل است

به گزارش باد صبا، مدیر میراث فرهنگی شهرستان اردستان مطرح کرد: سرقت کاشی های حمام روستای حسین آباد از توابع شهر زواره در بخش شهرستان اردستان بر اساس نظر اعضای شورای روستا متعلق به پیش از 20 سال قبل بوده و متاسفانه مالکان اجازه ثبت ملی این اثر را نداده اند.

سرقت کاشی های حمام غیر ثبتی روستای حسین آباد زواره متعلق به 20 سال قبل است

به گزارش باد صبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ مهدی مشهدی امروز 22 فروردین ماه با اعلام این مطلب اضافه نمود: با توجه به درج خبری مبنی بر سرقت کاشی های ارزشمند حمام تاریخی روستای حسین آباد ، یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان اردستان، بازدیدی از این حمام تاریخی به عمل آورد.

او همچنین اضافه نمود: با توجه به آنالیز پرونده های بازدید قبلی از این حمام تاریخی و همچنین بازدید امروز از این حمام تاریخی و همچنین دیدار و مصاحبه با اعضای شورای اسلامی روستای حسین آباد چنین نتیجه گیری شد که این روستای تاریخی از دو بخش تاریخی و جدید تشکیل شده و متاسفانه بخش قابل توجهی از خانه های قدیمی این روستا از جمله این حمام تاریخی دارای مالک خصوصی می باشد که سالیات متمادی است این بخش از روستا خالی از سکنه بوده و متاسفانه مالکان این خانه ها به ویژه این حمام قدیمی نه تنها تمایلی به ثبت این مجموعه ها ندارند، بلکه خودشان به مرور بخشهائی از مجموعه قدیمی روستا را نابود نموده اند.

مشهدی همچنین تاکید نمود: عکسهای بازدیدهای قدیمی یگان حفاظت و همچنین گزارشات شورای روستا حاکی است که بخشهایی از کاشی های این حمام در طی دو دهه گذشته یا به مرور ریزش نموده و یا تعمدا کنده شده است.

او همچنین توضیح داد: اداره میراث فرهنگی شهرستان با عنایت به تلاشهای گذشته خود هم اکنون نیز از آمادگی لازم جهت ثبت ملی بخش قدیمی روستا و همچنین حمام تاریخی روستای حسین آباد در صورت رضایت مالکین، برخوردار است.

منبع: میراث آریا

به "سرقت کاشی های حمام غیر ثبتی روستای حسین آباد زواره متعلق به 20 سال قبل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت کاشی های حمام غیر ثبتی روستای حسین آباد زواره متعلق به 20 سال قبل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید