رایزنی مرکل و جانسون درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی

به گزارش باد صبا، رهبران آلمان و انگلیس به صورت تلفنی درباره حمله پهپادی اخیر یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی رایزنی و بر لزوم کاهش تنش ها در غرب آسیا تاکید کردند.

رایزنی مرکل و جانسون درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی

به گزارش گروه بین الملل باد صبا، سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس اظهار داشت که بوریس جانسون نخست وزیر این کشور و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره حمله پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی گفت وگو کردند.

براساس گزارش شبکه العربیه، مرکل و جانسون در این گفت وگو بر لزوم کاهش تنش ها در منطقه غرب آسیا و همچنین اتخاذ یک موضع مشترک علیه ایران توافق کرده اند.

براساس این گزارش، بوریس جانسون و آنگلا مرکل همچنین درباره مساله برگزیت و توافق بدون ترتیبات پشتیبان (مربوط به مرزهای ایرلند) که مجلس انگلیس نیز از آن حمایت کند بحث و گفت وگو کردند.

روز شنبه مقامات یمنی اظهار داشتند که یگان پهپادی این کشور با 10 پهپاد پالایشگا ه های بقیق و خریص شرکت آرامکو در منطقه شرقیه عربستان سعودی را در چارچوب حق طبیعی و مشروع در پاسخگویی به جنایات ائتلاف متجاوز و محاصره پنج ساله یمن هدف قرار داده است.

به دنبال این حمله قاطع و گسترده بخشی از تولید و صادرات نفت و گاز عربستان سعودی دچار اختلال شد و قیمتهای جهانی نفت نیز دستخوش افزایش ناگهانی شد.

مقامات آمریکایی در واکنش به این حمله بدون هیچ مدرکی به صورت شتاب زده انگشت اتهام را به سمت ایران گرفتند. مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که ایران تاسیسات آرامکو را هدف قرار داده و نه یمنی ها.

مقامات ایرانی این اتهامات را بی پایه و اساس خوانده و آن را فرافکنی های مقامات آمریکایی در راستای راهبرد فشار حداکثری علیه ایران خوانده اند.

روسیه نیز هرگونه اتهام بی پایه و اساس در زمینه دست داشتن ایران در حمله پهپادی یمنیها به عربستان سعودی را غیرقابل خوانده و تاکید کرده است که آمریکا با ارتباط دادن این حمله به ایران به دنبال تشدید تنش ها پیرامون ایران است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "رایزنی مرکل و جانسون درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی مرکل و جانسون درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید