امضای بیش از 54 موافقتنامه در حاشیه نمایشگاه گردشگری سمرقند

نخستین نمایشگاه گردشگری کشورهای مستقل مشترک المنافع در سمرقند ازبکستان شروع به کار کرد.

امضای بیش از 54 موافقتنامه در حاشیه نمایشگاه گردشگری سمرقند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از AKIpress، نخستین نمایشگاه گردشگری کشورهای مستقل مشترک المنافع از تاریخ 9 ژوئیه در سمرقند ازبکستان آغاز به کار کرد.

بیش از 54 موافقتنامه پیرامون مشارکت و همکاری های بیش تر میان کشورهای مستقل مشترک المنافع از جمله توافقنامه همکاری بین انجمن مجریان تورهای خصوصی ازبکستان، فدراسیون گردشگری ارمنستان و اتحادیه بلاروس، انجمن هتلداران ازبکستان و انجمن استراحت گاه های قرقیزستان امضا شد.

کمیته دولتی گردشگری ازبکستان بیان کرد که وزارتخانه ها و ادارات مربوطه، نمایندگان امور دیپلماتیک، سازمان های بین المللی مقیم در این کشور، نمایندگان صنعت گردشگری از کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، روسیه، قرقیزستان و تاجیکستان، رسانه های گروهی داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند.

این رویداد شامل افتتاح نمایشگاه گردشگری، نشست شورای گردشگری کشورهای مستقل مشترک المنافع، ارائه مسیرهای گردشگری ترکیبی جدید و برگزاری سمینار گردشگری با عنوان گردشگری در کشورهای مستقل مشترک المنافع، چالش ها و فرصت ها می باشد.

هدف اصلی این رویداد، افزایش تعداد پروژه های مشترک در حوزه گردشگری بین کشورهای مستقل مشترک المنافع با هدف حمایت از همکاری و روابط محبت آمیز میان کشورهای همسایه عنوان شده است.

این نشست و نمایشگاه امکان ایجاد فضا برای آشنایی بیشتر با پتانسیل کشورهای جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع، تبادل تجارب و نوآوری و همچنین تقویت گفت وگوهای مستقیم بین سازمان های گردشگری با تجارت گردشگری را فراهم می نماید.

همچنین ایجاد رژیم واحد ویزا در این نشست، مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت. در نشست سال گذشته این شورا که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار گردید، اعضا پیرامون ویزای مشترک کشورهای آسیای مرکزی برای گردشگران بحث و گفت وگو نموده بودند. رئیس کمیته گردشگری وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان در مصاحبه ای پیرامون این طرح گفته بود: ما در حال کار بر روی ویزای مشترکی هستیم که نام آن را ویزای جاده ابریشم گذاشته ایم که نمونه ای مشابه ویزای شنگن است. برای آغاز ما (قزاقستان) و ازبکستان از این ویزا استفاده می کنیم. گردشگری که ویزای جاده ابریشم را بگیرد، می تواند به راحتی به تمام کشورهای آسیای مرکزی سفر کند. به همین دلیل، مقامات آستانه از این ایده حمایت نموده و تا انتها سال طرف قزاقستان در انتظار تایید طرف ازبکی خواهد بود. رئیس کمیته توسعه گردشگری تاجیکستان نیز اعلام نموده بود بنا بر توافق میان دوشنبه و کشورهای آسیای مرکزی، اداره مذکور در حال کار بر روی این مساله بوده و در حال آماده سازی طرح پیشنهادی برای دولت می باشد.

کشورهای مستقل مشترک المنافع اتحادیه ای شامل بعضی از جمهوری های مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق است. این اتحادیه در دسامبر سال 1991 از سوی رؤسای کشورهای روسیه، بلاروس و اوکراین تاسیس شد و بعدها هشت کشور دیگر به آن ملحق شدند. کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی عضو اصلی سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع بوده و ترکمنستان نیز عضو ناظر این سازمان به شمار می آید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "امضای بیش از 54 موافقتنامه در حاشیه نمایشگاه گردشگری سمرقند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای بیش از 54 موافقتنامه در حاشیه نمایشگاه گردشگری سمرقند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید