آیا یائسگی در مردان نیز وجود دارد؟

به گزارش باد صبا، بعضی از تغییرات هورمونی که در مردان رخ می دهد و باعث کاهش میزان میل جنسی آن ها می گردد را یائسگی مردان می نامند. یائسگی در مردان معمولا به دلیل کاهش سطح هورمون تستسترون خون بوجود می آید.

آیا یائسگی در مردان نیز وجود دارد؟

آیا یائسگی در مردان نیز وجود دارد؟

گاهی تغییرات هورمونی در مردان که به سبب بالا رفتنسن به وجود می آید را یائسگی مردانه می نامند؛ اما این دوران با یائسگی در زنان متفاوت است. در این مقالهعلائم ، نشانه ها و راههای درمان یائسگی در مردان آورده شده است. تغییرات هورمونی بخشی طبیعی از فرآیند پیر شدن است. برعکس سقوط یکباره هورمونی در اندام های تناسلی زنان در دوران یائسگی، تغییرات هورمونهایجنسی در مردان به مرور زمان و در طولانی مدت اتفاق می افتد. در ادامه راهکارهای روبرو شدن با این تغییرات به شما ارائهمی شود.

تعریف یائسگی در مردان

واژه یائسگی در مردان گاهی برای تشریحپایین آمدن میزان هورمون تستسترون، استفاده می شود. یائسگی در زنان و مردان دو مقولهکاملاً متفاوت هستند. در زنان این فرآیند به صورت سرانجام تخمک گذاری و کاهش فراوری هورموندر مدت زمان کوتاه ظهور می نماید. در مردان کاهش فراوری هورمون در مدت زمان طولانی رخ می دهد و لزوماً عواقب آن با یائسگی در زنان یکی نیست.برخی پزشکان از اصطلاح آندرو پاز برای تغییرات هورمونی در مردان استفاده می نمایند. اصطلاحات دیگری مانند: سندروم کمبودتستسترون، کمبود اندروژن و هیپوگنادیسم دیر رس، نیز استفاده می شوند .

درک بهتر از هورمون های مردانه

میزان تستسترون در میان مردان بسیار متفاوت استر و به طور کلی مردان مسن تر میزان تستسترون کمتری نسبت به مردان جوانتر دارند. میزان این هورمون به مرور زمان با بالا رفتن سن کاهش می یابد. به طور متوسط از 30 سالگی به بعد، هر سال 1 % ازمیزان تسترون کاسته می شود .

تشخیص میزان پایین تستسترون

آزمایش خون تنها راه تشخیص میزان تستسترون است. میزان این هورمون در برخی مردان بدون هیچ علامت و نشانه ای پایین تر از حد معمول است. در اینموارد دارو لازم نیست، اما در برخی پایین بودن این هورمون ممکن است آنها را دچار مسائلیکند که در زیر به آنها اشاره خواهد شد :

تغییر در فعالیت جنسی

در این مقوله ممکن است علائمی چون کاهش نعوظ،کم شدن میل جنسی، نعوظ غیر ارادی (مثلاً هنگام خواب)، ناباروری و کوچک شدنبیضه ها نمایان شود .

اختلال در خواب

برخی اوقات تغییر در میزان تستسترونباعث بی خوابی و یا پر خوابی می شود .

تغییرات فیزیکی

تغییرات فیزیکی مانند: افزایش چربی، کاهش توده عضلانی و قدرت بدنی، و کاهش توده استخوانی، تورم وحساس شدن سینه ها، وکم شدن موی بدن نیز می تواند از علائم کاهش تستسترون باشد. به ندرت گر گرفتگی و کمشدن انرژی هم اتفاق می افتد .

تغییرات احساسی

تستسترون پایین می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس وانگیزه شود. احساس غم و ناراحتی به سراغ فرد می آید و گاهی عدم تمرکز و به یاد آوردننیز همراه این علائم می شود .

اگرچه برخی از این علائم و نشانه ها می تواند دلیلیغیر از کاهش تستسترون داشته باشد، دلایلی هم چون اثرات جانبی برخی داروها، مسائلتیروئید، نفس تنگی هنگام خواب، که ممکن است میزان تستسرون را تحت تاثیرقرار دهد. زمانی که این شرایط آنالیز و تشخیص داده شد، قابل درمان است و میزان تستسترونبه حالت اول باز می شود .اگر علائمی را دال بر کم شدن تستسترون تجربه میکنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند دلایل آن را آنالیز و درمان صحیحرا برای شما تجویز کند. شما به صورت طبیعی نمی توانید میزان تستسرون خود را افزایشدهید اما راههای ارائه شده در زیر به شما یاری خواهد نمود :

با پزشک خود صادق باشید

برای دریافت بهترین نیتجهتمام علائم از قبیل اثرات مصرف دارو ، کم شدن نعوظ و مسائل جنسی خود را با پزشک درمیان بگذارید .

تغییر در شیوه زندگی

غذاهای سالم بخورید و ورزشمنظم را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. زندگی سالمتر به شما یاری می نماید تا قدرتو انرژی خود را حفظ کنید و توده عضلانی را افزایش دهید. ورزش منظم به خواب بهتر و روحیهشادتر ، نیز یاری می نماید .

اگر احساس افسردگی می کنید حتماً از پزشک یاری بگیرید

افسردگی در مردان همواره به معنی غم و اندوه داشتن نیست. گاهی این حالت به شکل خشونتو یا زودرنج شدن بروز می نماید. گاهی اوقات ممکن است در این شرایط آنها به سراغ الکلو یا سایر مواد مخدر بروند .

در خصوص داروهای گیاهی مراقب باشید

داروهای گیاهیبرای تغییر میزان تستسترون هنوز تایید نشده است. برخی از این داروهای مکمل، ممکن استخطرناک باشند و استفاده طولانی از آنها باعث سرطان پروستات می شود .

درمان کم شدن تستسترون یا تستسترون تراپی

درمان کم شدن تستسترون با تستسترون تراپی هم موضوعیبحث برانگیز است. این نوع درمان در برخی مردان باعث اختلالهای زیادی می شود. تستسترون تراپی ممکن است باعثسکته و سرطان پروستات شود لذا برای استفاده از این شیوه حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: وب سایت شفا جو

منبع: ستاره

به "آیا یائسگی در مردان نیز وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا یائسگی در مردان نیز وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید